Niestety, rzeczywistość okazuje się nieubłagana, ponieważ to, co dzieje się ze zmianami klimatu najprawdopodobniej przekroczy najgorsze oczekiwania. Scenariusze, które jeszcze niedawno uznawano za wyjątkowo pesymistyczne i mało realne, teraz okazują się przerażająco wykonalne. To z kolei wzbudza obawy o przyszłość i daje naukowcom motywację do projektowania technologii, które umożliwią zwalczanie problemów.
Czytaj też: Spektakularne odkrycie w świecie fizyki. Światło rzuciło cień!
Nowy rozdział w tego typu badaniach wypada bardzo interesująco, ponieważ inżynierowie ze Stanów Zjednoczonych opracowali sposób na produkcję metanolu z wykorzystaniem dwutlenku węgla. Cały proces – w celu nadania mu dodatkowego ekologicznego aspektu – opiera się na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. W ostatecznym rozrachunku mamy więc dwutlenek węgla zamieniany w paliwo i to bez tworzenia emisji szkodliwych gazów.
Projekt, znany jako PRIME-Fuel, stanowi część programu mającego na celu opracowanie technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii do produkcji zrównoważonych paliw płynnych. Takowe mogą być łatwo transportowane i przechowywane – na podobnej zasadzie, jak olej napędowy, gaz ziemny czy ropa naftowa. W przypadku odnawialnych źródeł pokroju wiatru i słońca niestety takie możliwości są bardzo ograniczone, co zmniejsza ich przydatność.
Mikroreaktor projektowany w ramach PRIME-Fuel wykorzysta dwutlenek węgla i energię pochodzącą z odnawialnych źródeł do dostarczenia paliwa w formie metanolu
Tworząc płynne zrównoważone paliwa, inżynierowie mogliby więc rozwiązać podstawowy problem, niejako przekształcając energię pochodzącą z odnawialnych źródeł w coś, co będzie zdecydowanie łatwiejsze do magazynowania. Metanol jest w tym kontekście bardzo interesującym kandydatem, wszak może być stosowany nie tylko w formie paliwa, ale również substancji chemicznej o szeregu przydatnych właściwości.
Czytaj też: Kolejne paliwo stałe do odstrzału. Czym teraz będą ogrzewać się Polacy?
W ramach PRIME-Fuel członkowie zespołu badawczego postawili na zaawansowane modelowanie matematyczne i technologię drukowania Co-Extrusion firmy SRI. W takich okolicznościach ma dojść do powstania mikroreaktora przystosowanego do konwersji dwutlenku węgla w metanol przy udziale energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Takie urządzenie ma się przy tym wyróżniać zdolnością do kontynuowania produkcji paliwa nawet przy spadku podaży energii odnawialnej do zaledwie 5% wydajności.