Niezwykła wizja robota zachwyciła kolekcjonerów na całym świecie

Humanoidalny robot stworzył obraz, który jako pierwszy w historii został sprzedany na aukcji. To niezwykłe dzieło zostało wylicytowane za kwotę opiewającą na milion dolarów. Osoba, którą przedstawiła maszyna, z pewnością nie została wybrana przypadkowo. 
Microsoft ChatGPT
Microsoft ChatGPT

Nie jest niczym nowym fakt, iż narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zyskały w ostatnim czasie bardzo silną pozycję. O ile jednak moglibyśmy oczekiwać, że ich dominacja będzie obejmowała przede wszystkim bardzo proste i podstawowe czynności, tak w kolejnych miesiącach pojawia się coraz więcej doniesień całkowicie temu przeczących.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja nauczyła się patrzeć jak człowiek. Potrzeba było tunelowania kwantowego

Artyści wydają się jedną z grup najbardziej poszkodowanych a tytułu potężnego rozwoju opisywanej technologii. Najlepiej świadczy o tym historia obrazu o wysokości wynoszącej 2,2 metra. Dzieło to, będące portretem zatytułowanym A.I. God, ma autorstwo przypisane robotowi znanemu jako Ai-Da. Określany mianem pierwszego na świecie ultrarealistycznego artysty-robota, odpowiada za obraz, który został wylicytowany za kwotę 1 084 800 dolarów.

To kilkukrotnie więcej niż oczekiwane początkowo 180 tysięcy dolarów. Licytacja została przeprowadzona w ramach aukcji sztuki cyfrowej domu aukcyjnego Sotheby’s. Na portrecie widnieje podobizna Alana Turinga, który zasłynął między innymi badaniami nad szyfrem nazywanym Enigmą. Poza tym odegrał wyjątkowo istotną rolę na początkowych etapach rozwoju sztucznej inteligencji, między innymi opracowując tzw. test Turinga.

Obraz namalowany przez robota został sprzedany za kwotę ponad miliona dolarów. Portret przedstawia Alana Turinga, jednego z pionierów badań nad sztuczną inteligencją

Robotyczny autor obrazu skomentował swoje dzieło, stwierdzając, że kluczową wartością jego pracy jest jej funkcja w formie katalizatora dialogu na temat powstających technologii. Idąc tym tokiem myślenia, portret Turinga ma zachęcać widzów do refleksji nad boską naturą sztucznej inteligencji i informatyki. A wszystko to przy wzięciu pod uwagę etycznych i społecznych implikacji tych postępów. 

Czytaj też: Oto nowy chiński “Iron Man”. XPeng rzuca wyzwanie robotom Tesli

Ai-Da wyglądem przywodzi na myśl kobietę. Został nazwany na cześć Ady Lovelace, pierwszej na świecie programistki komputerowej. Realizacja tego projektu to z kolei zasługa Aidana Mellera, który jest specjalistą w dziedzinie sztuki nowoczesnej i współczesnej. Ale czy rozwój tego typu technologii nie wymyka nam się spod kontroli?