Nowa biogazownia rolnicza w Półwsi – krok w stronę zielonej przyszłości
Polska Grupa Biogazowa (PGB), należąca do koncernu TotalEnergies, uruchomiła swoją 20. biogazownię w Polsce o nazwie Bagdad. Ta najnowsza inwestycja powstała w miejscowości Półwieś, czyli w województwie warmińsko-mazurskim i stanowi ważny krok w rozwoju energetyki odnawialnej w kraju. W skali roku jest w stanie wygenerować 8,3 GWh energii elektrycznej oraz 8 GWh ciepła, odpowiadając na potrzeby około 3 tysięcy gospodarstw domowych. Wszystko to przy zapewnianiu efektywnego sposobu zagospodarowywania odpadów organicznych, które w procesie są przekształcane w biometan oraz poferment, czyli naturalny nawóz bogaty w azot, potas i fosfor.
Czytaj też: Ważne zmiany w energetyce. Rząd szykuje nowe przepisy i ceny prądu
Biogazownia przyczynia się więc do ochrony środowiska na dwa sposoby, zmniejszając emisję dwutlenku węgla oraz wspierając zrównoważone rolnictwo. Dodatkowo, dzięki procesowi kogeneracji, biogazownia oferuje usługę suszenia drewna, a to akurat jest szczególnie istotne w regionie warmińsko-mazurskim. Tam bowiem branża drzewna odgrywa kluczową rolę, co sprawia, że biogazownia wspiera działalność m.in. lokalnych stolarni czy producentów mebli, wzmacniając tym samym gospodarkę regionu.
Czytaj też: Elon Musk ostro o cenach prądu w Europie. Liczby nie pozostawiają złudzeń
Rozwój biogazowni wpisuje się w cele unijnego planu REPowerEU, który zakłada zwiększenie produkcji biometanu w państwach członkowskich do 35 mld m³ rocznie do 2030 roku. Nie mamy się w tej kwestii czego wstydzić, bo Polska, zajmująca piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem potencjału produkcji biogazu, może osiągnąć poziom produkcji 3,3 mld m³ rocznie. Zrealizowanie tego celu wymaga jednak dalszych inwestycji oraz odpowiedniego wsparcia regulacyjnego, a to akurat coś, na czym powinno zależeć polskim firmom i władzom, bo biogazownie oprócz produkcji energii elektrycznej i ciepła, wspierają lokalne społeczności, tworząc nowe miejsca pracy i wykorzystując odpady organiczne jako surowce energetyczne.
Czytaj też: Mrożenie cen prądu w 2025 roku. Rząd szykuje ważne zmiany dla Polaków
Wspomniana Polska Grupa Biogazowa działa z kolei od 2017 roku i obecnie posiada 20 biogazowni o łącznej mocy 21 MW. Firma ciągle rozwija swoje projekty i czyni kolejne inwestycje, na co wskazuje fakt, że w fazie zaawansowanych prac znajduje się aktualnie około 50 inwestycji, a kolejne kilkadziesiąt jest planowanych.