Co więcej, lista potencjalnych zastosowań takiej technologii jest bardzo długa. Poza wspomnianymi samochodami w grę wchodzi też ładowanie smartfonów czy dostarczanie energii za pośrednictwem przeszklonych budynków. A w zasadzie przezroczystych ogniw słonecznych, które nie muszą tracić właściwości typowych dla szkła stosowanego na co dzień.
Czytaj też: Ciemna strona fotowoltaiki. Europejskie stowarzyszenie apeluje o podjęcie działań
Jak przekonują członkowie zespołu badawczego z Korei Południowej, zaprojektowane przez nich urządzenia osiągają wysoką wydajność i wykazują właściwości przywodzące na myśl konwencjonalne szkło. Kulisy prowadzonych badań zostały zaprezentowane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.
Autorzy publikacji postawili na konstrukcję typu ABC (all-back-contact). Przeprowadzone testy wykazały, iż cechuje się ona wysoką sprawnością konwersji mocy, co stanowi bardzo istotny aspekt funkcjonowania tego typu urządzeń. Poza tym w grę wchodzi wysoki stopień przejrzystości, dzięki któremu owe moduły mogą być stosowane na znacznie więcej sposobów niż ich konwencjonalne odpowiedniki.
Dzięki wysokiemu stopniowi przejrzystości oraz zadowalającej wydajności, takie ogniwa słoneczne mogą posłużyć do wytwarzania energii na przykład w smartfonach, samochodach czy całych budynkach
Średnia wydajność tych ogniw, tj. wskaźnik ilości światła słonecznego przekształcanego w energię elektryczną, wyniosła 15,8%. Jeśli zaś chodzi o średnią widzialną transmisję, to w tym przypadku mowa o wyniku na poziomie 20%. Należy zauważyć, że inżynierowie zaprezentowali też ładowanie smartfona tym sposobem, co potwierdziło, że takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe.
Czytaj też: Dachówki solarne od naszych sąsiadów prezentują nowe oblicze fotowoltaiki. Są integrowane z pompami ciepła
Technologia ABC pozwala na umieszczenie elementów panelu z tyłu, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie przepuszczalności światła. Jak podkreślają naukowcy związani z tym projektem, ich urządzenie wykazuje wysoką wydajność i zapewnia możliwość utrzymania estetycznego wykończenia. Innymi słowy, panele fotowoltaiczne w takiej formie nie muszą już mieć negatywnego wpływu na wygląd otoczenia. Wdrażając takie rozwiązanie w smartfonach, samochodach czy też całych budynkach można byłoby zdecydowanie usprawnić podejście do wytwarzania energii ze słońca.