Zeroemisyjna autostrada, czyli jak Chiny walczą z emisjami
Chiny zaprezentowały swoją pierwszą zeroemisyjną autostradę, Jinan-Hefei Highway (G35), wyznaczając nowy etap w dążeniu do zrównoważonej infrastruktury i rozwiązań energetycznych. Ta autostrada została opracowana przez Shandong Hi-Speed Group i łączy nowoczesne technologie energii odnawialnej, zaawansowane systemy zarządzania energią oraz ekologiczne projekty, które znacząco redukują emisje dwutlenku węgla. Rozciąga się z kolei na długość aż 152,7 kilometra i oferuje aż osiem pasów ruchów, po których można poruszać się z prędkością maksymalnie 120 km/h. Poza tym na autostradzie znajdują się trzy strefy obsługi, dwie strefy parkingowe oraz dziesięć punktów poboru opłat.
Czytaj też: Chiny staną pod ścianą. Ten wyścig zbrojeniowy określi równowagę sił
Ta chińska autostrada jest wyposażona w szereg ekologicznych rozwiązań, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe i pompy ciepła, dzięki czemu znacznie redukuje swój ślad węglowy. Oczywiście samo jej zbudowanie nie było w żadnym stopniu zeroemisyjne, co tyczy się również jej eksploatacji, bo generuje ona około 13600 ton dwutlenku węgla rocznie, ale dzięki zastosowanym systemom energii odnawialnej, a w tym rozproszonym panelom słonecznym i małym turbinom wiatrowym, równoważy aż 22500 ton CO₂ rocznie.
Czytaj też: Nie wystrzelą żadnego pocisku, a już będą górą. Poznaliśmy plany, jak Chiny pokonają USA
Wchodząc w szczegóły, autostrada wykorzystuje panele słoneczne na budynkach stref obsługi, punktach poboru opłat, rampach wjazdowych, wiatach parkingowych oraz nasypach. Te instalacje odznaczają się łączną mocą rzędu 30 MW i generują około 33 GWh energii elektrycznej rocznie, zasilając pojazdy oraz infrastrukturę drogową. Trzy grosze dorzucają do tego małe turbiny wiatrowe, pompy ciepła oraz rozproszony system magazynowania energii o mocy 9 MW i pojemności 18 MWh, który pełni dodatkowo funkcję awaryjnego źródła zasilania. Dodatkowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obejmują też ulepszone systemy oczyszczania ścieków, niemal zeroenergetyczne budynki oraz zwiększoną pokrywę roślinną.
Czytaj też: Myśliwce dostają potężnego sojusznika. Chiny prezentują broń nowej generacji
Poza szeregiem rozwiązań w zakresie energii odnawialnej ta chińska autostrada integruje w sobie zaawansowane technologie śledzenia i zarządzania operacjami. Dzięki systemowi rozpoznawania numerów odcinków oraz algorytmom precyzyjnego lokalizowania, zarządcy mogą monitorować całą infrastrukturę w czasie rzeczywistym i utrzymywać ją w idealnym stanie. Tego typu podejście optymalizuje operacje, zmniejsza marnotrawstwo energii i zapewnia efektywność oraz trwałość autostrady przez cały okres jej użytkowania. Wszystko to ma z kolei sprawiać, że ta chińska autostrada wyznacza nowy standard, udowadniając, że duże sieci transportowe mogą łączyć wymagania operacyjne z odpowiedzialnością ekologiczną.