Energetyczna rewolucja na chińskiej wsi, czyli największa na świecie elektrownia słoneczna na perowskitach
MicroQuanta Semiconductor, a więc czołowy chiński producent w segmencie technologii paneli słonecznych na perowskitach, ogłosił właśnie swoje wielkie osiągnięcie – podłączenie do sieci wyjątkowej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 8,6 MW w prowincji Zhejiang. Ta instalacja jest największą tego typu inwestycją na świecie, a na dodatek łączy w sobie jednocześnie produkcję energii słonecznej i rolnictwo, wyznaczając tym samym nowy standard w technologii odnawialnych źródeł energii. Innymi słowy, Chińczycy połączyli agrofotowoltaikę oraz technologiczne osiągnięcia w jednym, potwierdzając, że nie musimy bać się perowskitów w miejscu krzemu.
Czytaj też: Zamontowali na ciężarówce broń rodem z przyszłości. Chiny są już w erze sci-fi
Usytuowana w górzystym regionie powiatu Songyang, farma słoneczna wykorzystuje dotąd nieużytki wśród pół uprawnych, odzwierciedlając tym samym zwrot w kierunku zrównoważonego i efektywnego wykorzystania terenu. Obiekt składa się z 95648 modułów MicroQuanta α opartych nie o krzem, a perowskity, z czego każdy odznacza się mocą 90 watów. Panele mierzą z kolei 1245 mm x 635 mm i ważą 12,5 kg, a w praktyce są zamontowane na wysokości dwóch metrów i pod kątem 22 stopni, co robi użytek z naturalnego nachylenia terenu oraz umożliwia prowadzenie działalności pod nimi.
Czytaj też: Chiny pracowały nad tym ponad 10 lat. Teraz chcą zmienić świat na lepsze
Technologia paneli słonecznych na perowskitach zdobywa globalne uznanie dzięki doskonałym osiągom w trudnych warunkach. W porównaniu z tradycyjnymi panelami PERC (Passivated Emitter and Rear Contact), moduły MicroQuanta wykazują znaczną przewagę w warunkach słabego oświetlenia, takich jak deszczowe i pochmurne dni, które są charakterystyczne dla południowych Chin. Niski współczynnik temperaturowy oraz świetna opłacalność dodatkowo zwiększają ich atrakcyjność, a sama rekordowa farma prezentuje sobą istną ewolucję technologii perowskitowej. W 2019 roku firma MicroQuanta osiągnęła bowiem 14,24% sprawności konwersji energii na dużym module perowskitowym, co wówczas było rekordem, a w maju 2022 roku firma osiągnęła światowy rekord 20,2% sprawności na ogniwie słonecznym o powierzchni 20 cm².
Czytaj też: Co się dzieje w Lop Nur? Zdjęcia satelitarne zdradziły, nad czym pracują Chiny
Jako największa na świecie elektrownia słoneczna oparta na perowskitach, obiekt w prowincji Zhejiang podkreśla kluczową Chin w innowacjach odnawialnych źródeł energii. Wyznacza też nowe standardy w integracji zaawansowanej technologii ze zrównoważonymi praktykami, oferując tym samym wgląd dla przyszłych projektów solarnych na całym świecie. Jest to o tyle ważne, że dzięki obietnicy lepszej wydajności w różnych warunkach i znacznym korzyściom kosztowym, technologia perowskitowa ma odegrać kluczową rolę w przyspieszeniu globalnego przejścia na czystą energię.