Zainwestowali w to grubą kasę. Te panele słoneczne to przyszłość energetyki

Te panele słoneczne są tak rewolucyjne i obiecują tak wiele, że japoński startup PXP pozyskał właśnie 1,5 miliarda jenów, czyli ponad 40 milionów złotych w nowej rundzie finansowania, w której to kluczowym graczem okazała się firma SoftBank.
Zainwestowali w to grubą kasę. Te panele słoneczne to przyszłość energetyki

Rewolucyjna elastyczność, czyli panele słoneczne z chalkopirytu

Firma PXP opracowała elastyczne moduły solarne z chalkopirytu, a więc zadziwiająco wręcz obiecującego materiału w technologii fotowoltaicznej. Tradycyjne moduły solarne napotykają aktualnie trudności w osiągnięciu wyższej wydajności i napięcia, ale oto japońscy specjaliści stworzyli lekkie i elastyczne moduły z chalkopirytu (pirytu miedziowego w formie minerału z gromady siarczków) o wydajności sięgającej 18%. Firma planuje na dodatek zwiększyć tę wartość do 19,2% na kolejnych etapach produkcji, a nawet pójść o krok dalej i sprawdzić, czy aby w masowej produkcji idealnym duetem dla chalkopirytu nie był perowskit. Tak się bowiem składa, że w testach laboratoryjnych takie tandemowe ogniwa osiągnęły wydajność aż 26,5% i wymagają tylko poprawy swojej trwałości.

Czytaj też: Koniec kręcenia nosem na panele słoneczne. Znaleźli sposób, jak przekonać nawet Twoją żonę

Chalkopiryt

Połączenie chalkopirytu z perowskitem to jednak raczej odległa przyszłość, jeśli idzie o komercjalizację technologii na masową skalę, ale PXP już ostrzy sobie ząbki na podbicie pewnej niszy. Zastrzyk środków pozwoli bowiem tej japońskiej firmie na otworzenie zakładu produkcyjnego, w którym jej pracownicy będą nie tylko produkować panele słoneczne o łącznej mocy 25 MW w skali roku. Będą też dalej rozwijać innowacyjne moduły solarne z myślą o zastosowaniach komercyjnych i zaawansowanych technologicznie.

Czytaj też: Panele słoneczne generujące jeszcze więcej prądu. Te ogniwa okiełznały podczerwień

Tak się składa, że unikalne właściwości elastycznych modułów chalkopirytowych sprawiają, że idealnie nadają się one do zastosowań, w których tradycyjne, sztywne panele solarne są niepraktyczne. Do tych zastosowań należy m.in. fotowoltaika zintegrowana z pojazdami i to nie tylko typowych pasażerskich elektrykach, ale też kontenerach chłodniczych czy elektrycznych riksz miejskich. Trudno się więc dziwić, że w projekt zaangażowało się również konsorcjum wpływowych inwestorów, a w tym Toyota Tsusho, Mitsubishi HC oraz Yokohama.

Czytaj też: Panele słoneczne i wiatraki zawiodły. Co dalej z polską energetyką?

Innowacje PXP odpowiadają na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne rozwiązania energetyczne w sektorze transportowym, przenośnym i telekomunikacyjnym. W obliczu zmian klimatycznych i potrzeby bardziej wydajnych źródeł energii odnawialnej, technologie chalkopirytowe i tandemowe rozwijane przez PXP stawiają firmę w roli potencjalnego lidera transformacji energetycznej.