Moc, jak z 20 reaktorów. Japończycy stawiają na konkretne źródło energii

Japończycy bez wątpienia wyznaczyli sobie wyjątkowo ambitny cel, gdyż tamtejsze władze chciałyby w 2040 roku wytwarzać 20 GW energii z udziałem perowskitowych ogniw słonecznych. Jak zamierzają tego dokonać i dlaczego to ciekawe przedsięwzięcie?
Moc, jak z 20 reaktorów. Japończycy stawiają na konkretne źródło energii

Informacji w tej sprawie udzieliło Ministerstwo Przemysłu Japonii. Jej początki sięgają grudnia ubiegłego roku, kiedy to ogłoszono rozpoczęcie planu zakładającego, że ogniwa słoneczne z perowskitu są narzędziem do dalszego rozwoju energii odnawialnej i osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku.

Czytaj też: Różnice w wydajności fotowoltaiki w Polsce. Te dane warto znać przed instalacją

Co więcej, kraj ten posiada odpowiednią infrastrukturę dla produkcji ogniw perowskitowych. Z tego względu na miejscu ma powstać niezawodny i niezależny łańcuch dostaw. O korzyściach płynących z takiego stanu rzeczy chyba nie trzeba nikomu mówić. Co więcej, według rządu Japonii tamtejsza produkcja modułów fotowoltaicznych z perowskitu będzie sposobem na przeciwdziałanie dominacji europejskich i chińskich firm w łańcuchach dostaw tego składnika.

Ale czym w ogóle są te wzbudzające ogromne zainteresowanie urządzenia? Dość powiedzieć, iż ogniwa perowskitowe słyną z relatywnie niskiej wagi oraz wysokiej elastyczności. Kwestie te przesadzają o uznawaniu perowskitowych modułów za realną alternatywę dla znacznie bardziej popularnego wariantu krzemowego.

Jeśli Japończykom uda się zrealizować ich ambitny plan, to zainstalowana w tym kraju fotowoltaika oparta na perowskitach zapewni osiągi porównywalne do 20 reaktorów jądrowych

W przypadku dokładnych zastosowań warto wspomnieć o możliwości integracji z różnymi powierzchniami. Lista tych ostatnich jest wyjątkowo długa i obejmuje chociażby fasady budynków, dachy pojazdów, czy inne miejsca, które niekoniecznie kojarzą się z montowaniem fotowoltaiki. Jak widać, Japończycy chcą zrealizować swój plan z rozmachem.

Czytaj też: Magazyny energii od LG produkowane w Polsce? Tak możemy powalczyć z chińską ekspansją w Europie

Jeśli wszystko odbędzie się tak, jak się tego oczekuje, to udział energii odnawialnej w japońskim koszyki energetycznym wzrośnie z 22,9% w 2023 roku do 36%-38% w okolicach roku 2030. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku 2040 roku wskaźniki mają być jeszcze wyższe. Ale czy rzeczywistość będzie pokrywała się z zapowiedziami? Do uzyskania odpowiedzi będzie potrzeba nieco czasu. Poza tym: co z energetyką jądrową? Nastroje w tym zakresie wydają się w ostatnim czasie wyjątkowo zróżnicowane.