Rewolucyjny pocisk LRMP kalibru 155 mm, to wielki przełom w artylerii Marynarki Wojennej USA
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wykonała właśnie ogromny krok naprzód w technologii artyleryjskiej, a to dzięki opracowaniu Long Range Maneuvering Projectile (LRMP), czyli przełomowego precyzyjnie naprowadzanego pocisku kalibru 155 mm. Teraz wspomniana we wstępie firma zacznie rozwijać tę technologię, co samo w sobie zapowiada zmianę w sposobie działania artylerii zarówno w zastosowaniach lądowych, jak i morskich. Wszystko przez obiecany zasięg LRMP, który ma przewyższać czterokrotnie standardowe pociski kalibru 155 mm.
Czytaj też: Chiński koń trojański? Wojsko USA cieszy się technologią, która może być problemem
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2024%2F12%2FPociski-LRMP-Marynarka-Wojenna-USA-2-1600x893.jpg&w=1600&q=85)
LRMP może pochwalić się tak znacznie zwiększonym zasięgiem za sprawą zaawansowanego projektu aerodynamicznego oraz nowoczesnym systemom naprowadzania, które gwarantują mu wysoką precyzję. Charakterystyczny kształt jego kadłuba przypomina trójkąt Reuleaux, a w praktyce zapewnia on wyjątkową stabilność podczas lotu, podczas gdy składane skrzydła umożliwiają szybowanie bez konieczności stosowania napędu. Po wystrzeleniu pocisk wznosi się na wysokość 12–14 kilometrów i dopiero wtedy rozkłada skrzydła, aby rozpocząć lot ku stacjonarnemu lub ruchomemu celowi, radząc sobie nawet w środowisku, gdzie sygnały GPS są zakłócane.
Czytaj też: Rosja zbuduje kolosa. Sztorm rzuci wyzwanie potężnym lotniskowcom USA
Co ciekawe, system naprowadzania pocisku wykorzystuje technologie zaczerpnięte z badań nad bronią hipersoniczną, działami elektromagnetycznymi oraz bezzałogowymi systemami, takimi jak dron MQ-9 Reaper. Wbudowane w każdy pocisk LRMP kamery i algorytmy uczenia maszynowego umożliwiają bowiem korekty trajektorii w czasie rzeczywistym, co zapewnia wysoką precyzję, ale mimo tak zaawansowanych technologii, ten nowy pocisk jest kompatybilny z istniejącymi systemami artyleryjskimi. Oznacza to, że LRMP można wykorzystywać w połączeniu zarówno z tradycyjnymi wyrzutniami, automatycznymi ładowarkami, jak i nowoczesnym sprzętem do obsługi. Co ciekawe, pocisk odznacza się też modułową konstrukcją, która pozwala na zastosowanie różnych ładunków – od kinetycznych do zadań wywiadowczych, rozpoznawczych i obserwacyjnych (ISR). Wszechstronność LRMP rozciąga się również na zastosowania morskie, choć taka wersja dopiero powstaje i będzie odznaczała się kalibrem 127 mm i zasięgiem do 75 km.
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fkonto.chip.pl%2Fuploads%2F2024%2F12%2FPociski-LRMP-Marynarka-Wojenna-USA-1.jpg&w=1600&q=85)
Czytaj też: Amerykański pilot wystrzelił nową broń. Lotnictwo USA czekało na nią wiele dekad
LRMP przechodzi obecnie intensywne testy, które wykazują obiecujące wyniki w zakresie aerodynamiki i odporności na uszkodzenia. Kolejne próby szybowania odbędą się na poligonie Dugway w stanie Utah. Wiemy, że producent tego pocisku, który realizuje nad nim prace od trzech lat, planuje rozpoczęcie produkcji małoseryjnej już w 2025 roku i ma plan zwiększenia jej do aż stu tysięcy pocisków LRMP miesięcznie.