Cechą wyróżniającą tej nowatorskiej koncepcji jest struktura pozwalająca elektronom poruszać się szybciej przy jednoczesnym pozostawaniu przezroczystymi dla światła widzialnego i ultrafioletowego. Publikacja zawierająca szczegóły ostatnich eksperymentów trafiła na łamy Science Advances. Jej autorzy podkreślają, iż poczynione postępy powinny mieć przełożenie na korzyści z zakresu projektowania półprzewodników. O roli tych ostatnich w zakresie tworzenia współczesnej elektroniki chyba nie trzeba nikogo informować.
Czytaj też: Z komputera kwantowego zrobili kryształ czasu. Niebywała transformacja w wykonaniu naukowców
Dość powiedzieć, że spotykamy je w zasadzie na każdym kroku – nawet, jeśli niekoniecznie mamy tego świadomość. Półprzewodniki stosuje się bowiem na całą masę sposobów, choćby w produkcji smartfonów, ale i urządzeń ratujących życie. Stsoując materiały półprzewodnikowe cechujące się szeroką przerwą energetyczną inżynierowie są na dobrej drodze do projektowania elektorniki wykazującej z jednej strony wyższą wydajność, a z drugiej mającą lepszą wytrzymałość. W grę wchodzi nawet tworzenie komputerów kwantowych, czyli urządzeń o możliwościach obliczeniowych zdecydowanie przebijających obecnie istniejące, klasyczne komputery.
Opracowany przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych materiał może okazać się przełomowy w odniesieniu do projektowania urządzeń takich jak smartfony czy komputery kwantowe
Podstawę ostatnich sukcesów stanowił przezroczysty tlenek przewodzący wykazujący cienką strukturę warstwową. To właśnie dzięki niej można uzyskać wysoką przejrzystość bez jednoczesnej utraty przewodnictwa. Członkowie zespołu badawczego – na czele z Bharatem Jalanem, który przewodził ich działaniom – uznają ostatnie sukcesy za istny game changer. Wydaje się, iż wprowadzone zmiany powinny być klucze, do zwalczenia ograniczeń istniejących od lat. Szczególnie, jeśli mówimy o widmie głębokiego ultrafioletu, choć nie tylko. Mówi się też chociażby o urządzeniach optoelektronicznych przystosowanych do działania w wyjątkowo wymagających środowiskach.
Czytaj też: Ten materiał ma niebywale właściwości na poziomie kwantowym. Poszukiwano go od lat
O tym, jak wyjątkowe są właściwości objętego eksperymentami materiału najlepiej świadczy fakt, iż osoby odpowiedzialne za jego powstanie i testowanie nie do końca wierzyły, iż to, co widzą, jest prawdziwe. Mówiąc krótko: zaobserwowane właściwości – odnoszące się do zastosowań elektronicznych – wydały im się zbyt obiecujące. Ale kolejne odczyty potwierdzały wcześniejsze doniesienia. Wykorzystując możliwości mikroskopii elektronowej autorzy badań zyskali pewność, iż perowskity na bazie tlenków mogą być bardzo dobrymi półprzewodnikami, gdy uzyska się kontrolę nad defektami.