Bardzo ważna funkcja w aplikacji mObywatel. Namawiajcie wszystkich do jej używania, szczególnie teraz

To jest absolutny banał, ale trzeba go nieustannie wbijać do głowy – na nic najdoskonalsze zabezpieczenia, jeśli zawodzi człowiek. Dlatego bardzo się cieszę, że Ministerstwo Cyfryzacji podejmuje aktywne kroki w walce z szeroko pojętą cyberprzestępczością. Poza aspektem edukacyjnym, ważna jest też sama dostępność łatwych metod na zgłaszanie podejrzanych witryn, nielegalnych treści, wiadomości SMS oraz numerów telefonów. I tu wchodzi na scenę stosunkowo świeża funkcja w aplikacji mObywatel uruchomiona w ramach kampanii o nazwie Bezpiecznie w sieci.
Bardzo ważna funkcja w aplikacji mObywatel. Namawiajcie wszystkich do jej używania, szczególnie teraz

Być może nie jesteście tego świadomi, ale już w sierpniu tego roku do aplikacji mObywatel 2.0 za sprawą współpracy z CERT Polska zawitała sekcja Bezpiecznie w sieci, za pomocą której użytkownicy mogą łatwo zgłaszać incydenty z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szczególnie teraz, w intensywnym przedświątecznym okresie nasza aktywność jest na celowniku wszelkiej maści oszustów. W pośpiechu łatwo jest przeoczyć ewidentne sygnały świadczące o próbach złapania nas na odwiedzanie fałszywych witryn internetowych, klikania na linki w wiadomościach SMS lub prowadzenia zbędnych konwersacji z podejrzanymi osobami przez telefon.

Incydent można zgłosić z poziomu aplikacji mObywatel na dwa sposoby: całkowicie anonimowo lub podając swój adres e-mail, dzięki czemu będzie można śledzić postępy danej sprawy. Zgłoszenia zbierane za pomocą tej funkcji trafiają do wyspecjalizowanych komórek po stronie CERT Polska oraz Dyżurnet.pl. Przy okazji w całej sekcji znajdziemy również Bazę wiedzy, czyli zestaw przydatnych poradników i przewodników objaśniających arkana działania cyberprzestępców i najczęściej wykorzystywane metody ataku. Warto też włączyć powiadomienia o najnowszych zagrożeniach, żeby być na bieżąco.

Czytaj też: mObywatel obrasta w kolejne funkcje, ale najbardziej oczekiwanej przez użytkowników szybko nie będzie

Z nieukrywaną satysfakcją obserwuję dynamiczny rozwój aplikacji mObywatel i mocno trzymam kciuki za dalszy los tego projektu. Pisałem niedawno o cennej nowości w postaci głosowania na nowe dokumenty. Nie wszystkie propozycje da się pewnie zrealizować (o czym bardziej szczegółowo piszę pod powyższym linkiem), ale doceniam otwartość po stronie Ministerstwa Cyfryzacji oraz COI (Centralnego Ośrodka Informatyki) odpowiedzialnego za rozwój tego oprogramowania. Jeśli korzystacie z aplikacji, nie zapomnicie polecić znajomym i rodzinie modułu do zgłaszania incydentów. Alternatywnie możecie też skorzystać z numeru 8080 do zgłaszania podejrzanych wiadomości SMS.