Szybki internet w każdym domu? Jeszcze nie, ale Polski Światłowód Otwarty sukcesywnie poszerza jego zasięg

Powołany do życia w kwietniu 2023 roku Polski Światłowód Otwarty (PŚO) już na wstępie dysponował imponującym zasięgiem 3,7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Firma działa na rynku hurtowym, więc bezpośrednio sobie z tego źródła internetu nie zamówicie, ale dzięki modelowi otwartego dostępu i stale zwiększającej się sieci współpracujących operatorów detalicznych, szybkie łącze szerokopasmowe bazujące na technologii światłowodowej staje się standardem w coraz większej liczbie miejscowości. Z jak szybkim tempem rozwoju tej usługi będziemy mieć do czynienia w najbliższym czasie?
Szybki internet w każdym domu? Jeszcze nie, ale Polski Światłowód Otwarty sukcesywnie poszerza jego zasięg

Obecnie Polski Światłowód Otwarty (PŚO) obejmuje swoim zasięgiem już ponad 4 mln gospodarstw domowych w Polsce (720 tys. z nich to sieć światłowodowa), ale ambitne plany do 2028 roku zakładają zwiększenie tego poziomu do 6 mln. Rozbudowa oraz modernizacja istniejącej sieci światłowodowej jest prowadzona w oparciu o technologię XGS-PON (10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network), a zatem dopuszczająca symetryczne transfery danych z prędkością do 10 gigabitów na sekundę. Dzięki temu operator detaliczny może oferować sprzedaż usług internetowych typu FTTH (Fiber-to-the-Home) o prędkości do 5 Gbit/s.

Tylko w listopadzie tego roku zasięg sieci optycznej PŚO zwiększył się o ponad 12 tys. gospodarstw domowych znajdujących się na terenie 47 miejscowości. Największy odsetek nowych lokalizacji przypadło na Warszawę (2229), Bielsko-Białą (1459) oraz Łódź (1208). Przy okazji Polski Światłowód Otwarty przeprowadził w przeszło 16,5 tys. gospodarstw domowych modernizację sieci HFC (Hybrid fibre-coaxial), czyli hybrydowych konstrukcji wykorzystujących światłowód i sieć koncentryczną na ostatnim odcinku do standardu FTTH. PŚO prowadzi też akwizycje innych spółek, dzięki czemu zasięg do komercjalizacji dla operatorów urósł o kolejne 114,5 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj też: Fiński przełom w technologii światłowodowej. Internet będzie 16 razy szybszy

Nowa sieć PŚO została uruchomiona w następujących miejscowościach: Będzin, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Drohiczyn, Dzierżoniów, Gdańsk, Gdynia, Głogów, Głowno, Gryfino, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Kraków, Kraśnik, Krężoły, Legnica, Leszno, Lubin, Lublin, Łobez, Łódź, Łuków, Mechelinki, Międzyrzecz, Nysa, Opole, Oświęcim, Płock, Pogórze, Pułtusk, Radom, Rumia, Sosnowiec, Sulejówek, Szczawno-Zdrój, Szczecin, Świdnik, Świętochłowice, Tarnów, Tomaszów Mazowiecki, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra.

Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego są Grupa Play i fundusz InfraVia Capital Partners (private equity o specjalizacji w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych) zarządzający aktywami o wartości ponad 10 mld euro.