Skąd te wiadomości? Z briefingu tajwańskiego giganta na IEEE International Electron Device Meeting (IEDM) w San Francisco, gdzie omówienie “N2 Nanosheet” było najważniejszym punktem briefingu.
TSMC zdominuje rynek. To pewne
Proces 2 nm tajwańskiego giganta jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na rynku. Dlaczego? Oczekuje się, że węzeł przyniesie gigantyczne skoki w wydajności i efektywności. TSMC zdradza, że proces 2 nm przyniósł 15% wyższą wydajność, przy nawet 30% mniejszym zużyciu energii, co przełożyło się na znaczny wzrost wydajności węzła. Ponadto proces ten przyniósł 1,15-krotny wzrost gęstości tranzystorów, co przypisuje się zastosowaniu tranzystorów nanosheet z bramką GAA i N2 NanoFlex, co pozwala producentom na umieszczenie różnych komórek logicznych na minimalnej powierzchni, optymalizując wydajność węzła.
Dzięki przejściu z tradycyjnej technologii FinFET na dedykowaną N2, TSMC udało się uzyskać większą kontrolę nad przepływem prądu, co pozwala producentom na precyzyjne dostrajanie parametrów w zależności od przypadków użycia procesu. Jest to możliwe po prostu dlatego, że “nanoarkuszowe” struktury mają formę stosu wąskich taśm krzemowych, z których każda jest otoczona bramką. Pozwala to na dokładniejszą kontrolę w porównaniu z implementacją FinFET.
Czytaj też: TSMC jest technologicznie co najmniej 10 lat przed Chinami. Skąd takie wnioski?
Proces 2 nm jest masowo przyjmowany przez gigantów branży, takich jak Apple i Nvidia. A jak szybko przyjmie się nowa technologia? Wszystko zależy od kosztów produkcji. TSMC szacuje cenę wyprodukowania wafla na 25 tys. dolarów, ale nie wiadomo, ile zapewni on jednostkowo układów. Pamiętajmy również, że zawsze początkowe wdrażanie nowych technologii jest droższe, dopiero później ceny zaczynają spadać. Zatem na początku może być drogo.