1000 kg czystego wodoru dziennie. Oto nowa instalacja w Koninie

Zielony wodór to prawdziwie czyste i bezemisyjne paliwo – z rury wydechowej pojazdu wodorowego wydobywa się bowiem tylko para wodna. Aby go jednak produkować, potrzebne jest nie tylko odnawialne źródło energii, ale również urządzenie zwane elektrolizerem. To w nim następuje bowiem rozpad cząstek wody na tlen (O2 i wodór (H). Instalację tego typu o mocy 2,5 MW zaprojektowaną w technologii PEM uruchomiła w Koninie Grupa Polsat Plus i ZE PAK. Ilość produkowanego dzięki niej dziennie wodoru wystarczy do zatankowania kilkudziesięciu autobusów.
1000 kg czystego wodoru dziennie. Oto nowa instalacja w Koninie

NESO (skrót od “Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”) – taką nazwę nosi ogólnodostępna sieć stacji ładowania wodorem dla aut osobowych oraz autobusów, należąca do Grupy Polsat Plus. Można je już spotkać w kilku polskich miastach (Warszawie, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie, a jeszcze w tym roku kolejna placówka sieci zadebiutuje we Wrocławiu). Punkty są samoobsługowe, a proces tankowania samochodu osobowego zajmuje w nich ok. 3-4 minuty i oferuje zasięg około 650 km. Tankowanie autobusu to kwestia kilkunastu minut, a zasięg takiego pojazdu wynosi ok. 450 km.

Tymczasem Grupa Polsat Plus i ZE PAK uruchomiła w Koninie tzw. elektrolizernię, czyli miejsce do produkcji zielonego wodoru w procesie elektrolizy. Moc postawionej tam instalacji zrealizowanej w technologii PEM (elektrolizer jest wyposażony w membranę do wymiany protonów) wynosi 2,5 MW i pozwala na produkcję ponad 1000 kg czystego paliwa na dobę. Taka ilość zielonego wodoru produkowana w elektrolizerze w Koninie wystarczy do zatankowania nawet 40 wodorowych autobusów miejskich dziennie. Do transportu oraz magazynowania zielonego wodoru w użyciu jest łącznie 10 wodorowozów z butlami najnowszej, IV generacji (9 o pojemności 1024 kg i ostatni o pojemności 371 kg).

Docelowo Grupa Polsat Plus finalizuje również prace nad alkalicznym elektrolizerem własnej produkcji o mocy 0,5 MW. Warto wspomnieć, że już teraz firma może się pochwalić niebagatelną ilością mocy zainstalowanej w OZE (338 MW).

Czytaj też: Wodór bez śladu węglowego staje się rzeczywistością. Oto przełomowa technologia

Stacje ładowania i produkcja zielonego wodoru to jeszcze nie wszystko. We własnej fabryce w Świdniku Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK produkują również miejskie autobusy wodorowe pod nazwą NesoBus. Pojazdy poruszają się już po Rybniku (20 sztuk) oraz Gdańsku (10 sztuk). Zamówienia na kolejne egzemplarze są w trakcie realizacji, a w kolejce ustawiły się takie miejscowośc0i, jak Chełm (26 sztuk) czy wspomniany Konin (5 sztuk), a 8 NesoBusów trafi wkrótce do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.