Arabia Saudyjska wprowadziła nową metodę pozyskiwania litu. Władze potwierdzają

Saudyjski wiceminister ds. górnictwa potwierdził doniesienia o tym, że w jego kraju jest prowadzona produkcja litu wykorzystująca wodę odpadową z pól naftowych. Wkrótce w tym zakresie ma natomiast zostać wykonany kolejny bardzo istotny krok.
Arabia Saudyjska wprowadziła nową metodę pozyskiwania litu. Władze potwierdzają

W sprawę jest zaangażowany słynny koncern Saudi Aramco – największy na świecie gracz związany z produkcją ropy naftowej. Solanki powstałe w obrębie pól naftowych stanowiły miejsce eksperymentu mającego na celu wykazanie, czy możliwe będzie pozyskiwanie litu z takich obszarów. Po potwierdzeniu przydatności zastosowanego podejścia w planach jest wdrożenie programu ekstrakcji na pełną skalę. 

Czytaj też: Chiny odkryły olbrzymie złoże ropy naftowej. Pekin nie będzie już jej kupować za granicą?

Przedsięwzięciem mają kierować naukowcy związani z Lithium Infinity, startupem powstałym dzięki Uniwersytetowi Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha. Współpraca tej grupy ze specjalistami z Ma’aden i Aramco ma zapewnić Arabii Saudyjskiej nowe źródło litu. Technologia opracowana lokalnie będzie funkcjonowała z wykorzystaniem solanek powstających w pobliżu złóż ropy naftowej.

Jeśli zaś chodzi o sam lit, to mówimy o pierwiastku mającym ogromny potencjał w zakresie produkcji akumulatorów. Z tego względu zapotrzebowanie na niego stale rośnie – podobnie jak ceny w obliczu kurczących się zasobów. Naukowcy szukają w międzyczasie sposobów na zwiększenie produkcji i w tym celu testują nowe technologie ekstrakcji. W grę wchodzi również rzecz jasna tworzenie alternatyw dla akumulatorów litowych, lecz te ostatnie wciąż mają bardzo silną pozycję na rynku.

Przetestowana w Arabii Saudyjskiej metoda pozyskiwania litu opiera się na ekstrakcji tego pierwiastka z solanek pochodzących z pól naftowych

Jak zauważył saudyjski polityk, koszt ekstrakcji litu z solanki pochodzącej z pól naftowych pozostaje wyższy niż w przypadku konwencjonalnie stosowanych metod. Dlaczego więc warto inwestować w tę technologię? Bo niemal na pewno dojdzie do wzrostu kosztów wynikających ze stosowania tradycyjnych metod. W takich okolicznościach rynek się zbalansuje, a to nowatorskie podejście stanie się bardziej konkurencyjne pod względem ekonomicznym. 

Czytaj też: Wprowadzili akumulatory litowe w nową erę. Wybuchy i ogień są im niestraszne

Arabia Saudyjska słynie z wydobycia ropy naftowej, ale jednocześnie próbuje nieco ocieplić swój wysokoemisyjny wizerunek. Z tego względu jest tam realizowanych wiele projektów mających na celu przeprowadzenie transformacji energetycznej. Jednym z elementów tej przemiany ma być elektryfikacja transportu z wykorzystaniem litu wydobywanego na terenie Arabii Saudyjskiej.