Pokazali broń dla czołgu nowej generacji. Żaden pancerniak nie ma tak potężnego działa

Czy większe jest lepsze? Do tej pory większość nowoczesnych czołgów stawiała na działa kalibru 120 mm, ale firma KNDS France przypomina nam regularnie o swoim dziale nowej generacji ASCALON kalibru 140 mm i nie inaczej jest tym razem, bo doczekaliśmy się właśnie spektakularnego nagrania z jego praktycznych testów.
Pokazali broń dla czołgu nowej generacji. Żaden pancerniak nie ma tak potężnego działa

Działo ASCALON kalibru 140 mm, czyli główna broń czołgów przyszłości

Na samym początku 2025 roku firma KNDS France opublikowała nagranie z testów swojego działa ASCALON 140 mm, które to zostały przeprowadzone w ramach ambitnego programu Main Ground Combat System (MGCS). Innymi słowy, dążenie do nowej generacji potężnych czołgów trwa w najlepsze, a same prace nad tym nowym działem podkreślają znaczenie zaawansowanego uzbrojenia we współczesnej strategii militarnej. Nie jest to wprawdzie prostolinijne zwiększenie kalibru głównego działa, ale ewidentnie ten właśnie aspekt jest kluczowy w ASCALON, a to oznacza, że potencjalne skutki wprowadzenia takiej broni do użytku znajdziemy w przeszłości, bo w historii.

Czytaj też: Metal Storm powraca. Chiny wskrzeszają broń o niewyobrażalnej sile rażenia

Sam wzrost kalibru działa czołgu z 120 mm do 140 mm wiąże się z istotnym zwiększeniem jego potęgi, która jest wyrażana przede wszystkim w większej energii kinetycznej pocisku. Przekłada się też na lepszą penetrację pancerza, ale z drugiej strony wiąże się ze wzrostem masy działa i gabarytów amunicji, a na dodatek nowymi wyzwaniami technicznymi. Przykładowo przejście z kalibru 105 mm (L7) do 120 mm (np. Rh-120 w Leopardzie 2 czy M256 w Abramsie) przyniosło wzrost penetracji pancerza z około 350 mm do ponad 550 mm na dystansie 1000 metrów przy zastosowaniu amunicji APFSDS.

Nagranie: x.com

Większy kaliber działa, to jednocześnie większa średnica, długość i waga pocisku, a tym samym potencjalnie większy ładunek miotający oraz prędkość wylotowa, co w połączeniu z potencjalnie większą ilością materiału wybuchowego przełoży się na wykładniczy wzrost potęgi rażenia. Przykłady historyczne sugerują, że wzrost kalibru do 140 mm może nawet podwoić potencjał przeciwpancerny (kluczowe do walki z pancerzem kompozytowym np. czołgu T-14 Armata), a do tego doprowadzi do rewolucji w projektowaniu czołgów, zmuszając do stosowania automatycznych systemów załadunku, większych wież i bardziej pojemnych platform.

Czytaj też: Ukrywali to latami. Teraz Tajwan poruszył świat swoją nową bronią Qingtian

Za działem ASCALON stoją dwa państwa, bo zarówno Francja, jak i Niemcy, a on sam jest częścią dążenia do stworzenia nowej generacji czołgów na miejsce Leopardów 2 i Leclerców. Chociaż prace nad nim trwają już od kilku lat, to w 2024 roku program zaliczył “nowy start”, w ramach to którego oba państwa będą koncentrować się na potrzebach operacyjnych, a nie rywalizacji przemysłowej. Pierwotne założenia z ASCALON nie uległy jednak zmianie, przez co te działa mają obsługiwać kalibry od 120 do 140 mm, aby nie odciąć się całkowicie od zgromadzonych do tej pory zapasów amunicji, a na dodatek odznaczać się innowacyjnym designem, wszechstronnością oraz wysoką efektywnością operacyjną. Na te cechy ma przełożyć się architektura super shot, programowalne możliwości dzięki nowoczesnej technologii oraz połączenie zminimalizowanego zużycia lufy z automatem ładującym.

Czytaj też: Chińska armia testuje zabójczą broń z poprzedniego wieku

Działo ASCALON rywalizuje z niemieckim działem Rheinmetall 130 mm, a choć oba systemy dążą do ustanowienia nowych standardów w uzbrojeniu czołgów, to elastyczność i przyszłościowa konstrukcja ASCALON dają mu wyraźną przewagę nad Rheinmetallową bronią nowej generacji. Jednak tylko czas pokaże, które działo rzeczywiście wejdzie do użytku i uzbroi nowe czołgi. Na tę chwilę wiemy, że kolejnym etapem dla działa ASCALON będzie jego bezpośrednia integracja z wieżą pojazdu bojowego w celu przeprowadzenia testów polowych, które są planowane na koniec tego roku. Ta faza zweryfikuje kompatybilność z platformą MGCS i skuteczność na polu walki.