Czołg K3 nadchodzi, czyli jak pancerna potęga kształtuje się na Daleki Wschodzie

Poznaliśmy harmonogram prac, które dadzą światu kolejny nowoczesny superczołg. Mowa o południowokoreańskim K3, który wedle zapowiedzi wyznaczy zupełnie nowe standardy w pancernym sektorze.
Koreańskie czołgi K2 Black Panthe

Koreańskie czołgi K2 Black Panthe

Przyszłość wojsk pancernych tworzy się na naszych oczach. Dlaczego K3 to rewolucja w południowokoreańskich czołgach?

Dowiedzieliśmy się, że prototypy K3 mają zostać zaprezentowane do 2030 roku i zgodnie z oczekiwaniem, będą bazować na dotychczasowych osiągnięciach Korei Południowej. Projekt i wykonanie K3 będą czerpać pełnymi garściami z doświadczeń zdobytych podczas rozwoju swoich poprzedników, takich jak seria K1 i zaawansowany technologicznie K2 Black Panther. Jednocześnie K3 nie ma być byle kolejną iteracją, bo będzie prezentował sobą zupełnie nowy poziom potencjału bojowego przy jednoczesnym zachowaniu masy podobnej do Czarnych Panter. Innymi słowy, będzie czymś znacznie lepszym od m.in. Abramsów, które z iteracji na iterację ważyły dobre kilkadziesiąt procent więcej.

Czytaj też: Czołg, który nie powinien istnieć. Powstał z resztek “najlepszych czołgów na świecie”

Jednym z najbardziej imponujących elementów K3 jest nowa armata kalibru 130 mm. Tego rodzaju główne działo stanowi znaczący krok naprzód w porównaniu z działami kalibru 120 mm zastosowanymi w K2 i będącymi zresztą aktualnie standardem w wojskach pancernych. Tego typu ulepszenie zapewni czołgowi niezrównaną siłę ognia, umożliwiając wykorzystanie nowoczesnej amunicji o jeszcze większej zdolności penetracji i destrukcji. Zwłaszcza że nowej armacie będą towarzyszyć nowo opracowane pociski o jeszcze większej sile rażenia. Uzupełnieniem uzbrojenia będzie z kolei automatyczna broń palna kalibru 30 mm w bezzałogowej wieżyczce, pociski przeciwpancerne oraz dron, dla którego czołg K3 będzie mobilną bazą pancerną.

Czytaj też: Chcieli pancernej rewolucji i sami wzięli sprawy w swoje ręce. Czołg ALTAY nadchodzi

Jednak potężniejsza broń główna, to nie wszystko, czym wyróżni się K3. Uzbrojenie tego czołgu będzie wspierane przez inteligentny system z w pełni zautomatyzowanymi funkcjami celowania i strzelania, który zrobi użytek z zestawu nowoczesnych sensorów oraz sztucznej inteligencji. Efektem tego będzie wyjątkowa dokładność zarówno wobec celów stacjonarnych, jak i ruchomych. Z drugiej strony o wytrzymałość K3 zadbają nowoczesne kompozytowe i reaktywne pancerze, które będą odporne na współczesne pociski przeciwpancerne, a w tym uzbrojenie atakujące od góry oraz głowice tandemowe. Te zresztą nie będą w stanie ot tak dotrzeć do pancerza, bo otoczenie czołgu będzie ciągle pod ochroną aktywnego systemu ochrony, który wykrywa i przechwytuje nadchodzące zagrożenia.

Czytaj też: Odkryli nowe zastosowanie broni energetycznej. Miała niszczyć drony, a zaczęła zagrażać czołgom

Potężna broń, ochrona nie do przebicia oraz wyższa efektywność energetyczna. Te trzy cechy mają wyróżniać czołg K3 na tle innych pancernych puszek, ale przede wszystkim pozwolić Korei Południowej na zrewolucjonizowanie swojego bojowego potencjału. Aktualnie państwo bazuje bowiem na starych K1, którym daleko jest do zaawansowania K2.