Tym samym możemy ogłosić, że wierność uzyskana przez przedstawicieli MIT wyniosła aż 99,998%. Oznacza to bardzo niski wskaźnik występowania błędów, co jest oczywiście genialną wiadomością dla dokładności obliczeń wykonywanych przez komputery kwantowe. Artykuł opisujący dokładny przebieg eksperymentów trafił na łamy PRX Quantum.
Czytaj też: Widziałem najpotężniejszy superkomputer w Europie. LUMI rewolucjonizuje badania i chroni środowisko
Istotnym element strategii zastosowanej przez członków zespołu badawczego było użycie impulsów czasowych i syntetycznego światła. Zwiększenie wierności oznacza redukcję występujących błędów. Te pojawiają się ze względu na podatność kubitów, czyli bitów kwantowych, na wszelkiego rodzaju zakłócenia.
Zwalczenie problemu w postaci występowania takich błędów byłoby podstawą działania komputerów kwantowych przyszłości. I trzeba przyznać, że świat nauki nigdy nie był bliższy tego celu niż obecnie. Naukowcy z MIT wykorzystywali impulsy laserowe oraz syntetyczną wersję okrągłego spolaryzowanego światła do kontrolowania stanu kubitów.
Wysoka wierność obliczeń kwantowych uzyskana przez naukowców z MIT daje nadzieję na wielki postęp w dziedzinie projektowania komputerów kwantowych
Zastosowane podejście okazało się sprawdzać w przypadku kubitów na bazie fluxonium, które cechują się wysoką spójnością i odpornością na szum. Istotną rolę w odniesieniu do najnowszych dokonań odegrały wnioski wyciągnięte na podstawie sukcesu z ubiegłego roku, kiedy to naukowcy uzyskali 99,92 procent wierności w przypadku bramek dwukubitowych. Nowy wynik jest jeszcze bardziej wyśrubowany i bardzo bliski ideału.
Jak podsumowują sami zainteresowani, udało im się zademonstrować bramę, która wykazuje jedną z najwyższych wierności i szybkości we wszystkich nadprzewodzących kubitach. W planach mają wprowadzanie dalszych usprawnień i dodatkowe śrubowanie rekordów. Najważniejszy pozostaje natomiast fakt, iż autorzy dotychczasowych postępów wiedzą już, jak precyzyjnie kalibrować szybkie bramy o niskiej częstotliwości.
Czytaj też: Czy splątanie kwantowe przekracza prędkość światła?
Najnowsze doniesienia są istotne choćby ze względu na ogromny potencjał drzemiący w obliczeniach kwantowych. Wykonujące je komputery są wykorzystywane do realizacji złożonych zadań. Z tego względu mogłyby pomóc w zgłębianiu tajemnic wszechświata, projektowaniu materiałów o wyjątkowych właściwościach czy też identyfikowaniu nowych leków.