W skład tej “supergrupy” wchodzą Linux Foundation,Google, Microsoft, Meta i Opera, czyli najważniejsi gracze na rynku przeglądarek. Inicjatywa została podjęta przez Linux Foundation we współpracy z Google, a Microsoft, Meta i Opera dołączyły do niej w dalszej kolejności.
Jakie są cele Supporters of Chromium-Based Browsers?
W swoim komunikacie prasowym Linux Foundation wyjaśniła, czym jest ta grupa. Możemy w nim przeczytać: “Supporters of Chromium-Based Browsers zapewni neutralną przestrzeń, w której liderzy branży, środowisko akademickie, deweloperzy i szersza społeczność open source mogą współpracować, aby wspierać projekty w ekosystemie Chromium. Poprzez wspieranie współpracy inicjatywa ma na celu usuwanie barier dla innowacji, rozszerzanie adopcji i zapewnienie, że projekty w ekosystemie Chromium otrzymują zasoby, których potrzebują, aby się rozwijać.”
Same projekty Chromium pozostaną pod obecnymi strukturami zarządzania, natomiast nowi programiści przeglądarek opartych na tym silniku będą podlegać fundacji Linux Foundation. Google również opublikowało wpis, w którym wyjaśnia, dlaczego wybrano Linux Foundation do zarządzania tą sprawą: “W 2024 r. Google dokonało ponad 100 000 zobowiązań wobec Chromium, co stanowiło ok. 94 procent wkładów. Chociaż nie mamy zamiaru zmniejszać tej inwestycji, nadal witamy innych, którzy inwestują więcej”.
Czytaj też: Chrome wprowadzi do przeglądarki nową metodę wykrywania zagrożeń – zyskamy na tym wszyscy
Fundusz Supporters of Chromium-based Browsers będzie zarządzany przez Linux Foundation, priorytetowo traktując “przejrzystość, inkluzywność i rozwój oparty na społeczności”. Firma Microsoft również dodała swoje przemyślenia, które głównie dotyczą jej zamiaru ulepszenia przeglądarki Edge przy jednoczesnym kontynuowaniu prac nad rozwojem przeglądarki Chromium. W ich oświadczeniu czytamy: “Sześć lat temu Microsoft ogłosił, że przyjmiemy projekt Chromium open-source dla naszej przeglądarki Edge. Dzisiaj nasze zasady open-source pozostają niezmienione i nadal bezpośrednio przyczyniamy się do rozwoju Chromium, wnosząc do projektu naszą wiedzę specjalistyczną”.
Opera dodaje: “dla nas, jako zwolenników przeglądarek opartych na Chromium, od samego początku mamy szansę odgrywać jeszcze aktywniejszą rolę w rozwoju Chromium i wyznaczaniu przyszłego kierunku jego rozwoju”. Oznacza to, że przeglądarki Chromium prawdopodobnie zyskają jeszcze większą popularność, a to może nie wróżyć najlepiej opartemu na silniku Gecko Firefoksowi, który mocno walczy z potęgą Chromium.