Chcieli pancernej rewolucji i sami wzięli sprawy w swoje ręce. Czołg ALTAY nadchodzi

Już zacierają ręce, aby raz na zawsze zrewolucjonizować swoją pancerną potęgę. Trudno się temu dziwić, bo czołg ALTAY to coś więcej niż tylko kolejna pancerna puszka na gąsienicach. Zwłaszcza dla tego kraju.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Czołg ALTAY w 2025 roku wyniesie Turcję na szczyt globalnej obrony

Czołg podstawowy ALTAY (Main Battle Tank – MBT) już wkrótce stanie się symbolem nowoczesnych możliwości obronnych Turcji. Kraj zaplanował rozpoczęcie jego produkcji seryjnej na sierpień 2025 roku. W tym właśnie miesiącu rozpocznie się wielkie zwieńczenie ponad kilkunastu lat pracy nad sprzętem, który ma zapewnić krajowi dostęp do zaawansowanej potęgi pancernej na wiele dekad. ALTAY nie jest bowiem byle czołgiem, a ciężko opancerzonym pojazdem nowej generacji, który jest od podstaw przystosowany do współczesnych działań wojennych. Gdyby tego było mało, integruje w sobie najnowsze technologie stworzone przez tureckie koncerny obronne Roketsan i Aselsan, co z kolei stanowi przełomowy krok w rozwoju krajowego przemysłu obronnego.

Czytaj też: Odkryli nowe zastosowanie broni energetycznej. Miała niszczyć drony, a zaczęła zagrażać czołgom

Prace nad ALTAY rozpoczęły się pod koniec lat 2000., a więc w momencie, kiedy Turcja postanowiła uniezależnić się od importu zagranicznych czołgów, stawiając na produkcję własnego pancernego kolosa. Projekt początkowo realizowano we współpracy Otokar i południowokoreańskiej firmy Hyundai Rotem, wykorzystując doświadczenia Koreańczyków zdobyte przy budowie czołgu K2 Black Panther. Po pokonaniu licznych wyzwań technicznych i administracyjnych ALTAY stał się unikalnym projektem dostosowanym do potrzeb operacyjnych tureckiej armii.

Czytaj też: Zniszczy czołgi i fortyfikacje, a uderzy z zaskoczenia. HX-2 to broń godna XXI wieku

Wiemy, że za modułowy pancerz kompozytowy odpowiada firma Roketsan, która postawiła na połączenie pancerza pasywnego i reaktywnego (ERA), co zapewnia ochronę przed minami, improwizowanymi ładunkami wybuchowymi (IED) oraz różnymi zagrożeniami na polu bitwy. Z kolei Aselsan wyposażył ALTAY w zaawansowaną elektronikę, systemy kierowania ogniem oraz aktywny system ochrony Akkor, co czyni go jednym z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Wiemy też, że ten turecki czołg nowej generacji charakteryzuje się modułową konstrukcją, która pozwala na łatwe wprowadzanie ulepszeń dostosowanych do przyszłych potrzeb operacyjnych.

Tak oto powstał czołg, który waży około 65 ton metrycznych i jest napędzany turbodoładowanym silnikiem diesla o mocy 1500 koni mechanicznych. Dzięki tak potężnemu układowi napędowemu czołg osiąga prędkość do 65 km/h na drogach i 45 km/h w trudnym terenie, a jego zaawansowana sześciobiegowa automatyczna skrzynia biegów oraz nowoczesne zawieszenie mają gwarantować wysoką manewrowość, stabilność i komfort prowadzenia. Jedną z wyróżniających cech ALTAY’a jest z kolei system przygotowania do brodzenia, który umożliwia pokonywanie zbiorników wodnych o głębokości do czterech metrów. Nie jest to wprawdzie tak unikalna cecha tego tureckiego czołgu, ale i tak warto o niej pamiętać, bo ta zdolność znacząco zwiększa elastyczność operacyjną w różnorodnych warunkach terenowych.

Czytaj też: Zapamiętajcie tę nazwę. Oto kolejny pretendent do miana najlepszego czołgu na świecie

Pomimo wyzwań związanych z komponentami zagranicznymi i opóźnieniami produkcyjnymi gotowy już do masowej produkcji czołg ALTAY potwierdza ambicje Turcji w zakresie dążenia do stania się liderem w produkcji czołgów podstawowych, a tym samym konkurowania z największymi graczami globalnego przemysłu obronnego. Modułowa i skalowalna architektura czyni go atrakcyjną opcją również na rynkach eksportowych, ale na tę chwilę nic nie wiemy o potencjalnej sprzedaży czołgów ALTAY innym krajom. Najpierw Turcja skupi się najpewniej na sobie, bo w miarę postępującej produkcji i osiągania przez ALTAY pełnej gotowości operacyjnej, czołg ten stanie się fundamentem tureckiej strategii obrony lądowej i symbolem technologicznej niezależności i rosnących możliwości obronnych Turcji.