USA mają nowy okręt. Zanurkuje na trzy miesiące i zniszczy wrogów z zaskoczenia

Chociaż nasze oczy są aktualnie skierowane ku amerykańskim okrętom podwodnym nowej generacji, to ich powstanie jest aktualnie odległą przeszłością. Jednak nie musimy czekać ponad dekadę na podziwianie dzieł Marynarki Stanów Zjednoczonych, bo USS Iowa (SSN-797) oficjalnie trafił na służbę.
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe

Stealth, moc i precyzja, czyli nowy okręt podwodny na służbie USA

22 grudnia 2024 roku Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych oficjalnie powitała USS Iowa (SSN-797) w swoich szeregach. Jest to okręt podwodny zbudowany przez General Dynamics Electric Boat (GDEB) i HII-Newport News Shipbuilding, który reprezentuje sobą znaczący postęp technologiczny, a jednocześnie wzmacnia zdolność Marynarki Wojennej do działania w ukryciu. Zalicza się bowiem do okrętów typu Virginia, które są wprawiane w ruch i całościowo zasilane swoim pokładowym reaktorem nuklearnym i pełnią wielką rolę w amerykańskiej flocie.

Czytaj też: Podwodny przełom warty fortunę, czyli okręty podwodne SSN(X) dla marynarki USA

Zacznijmy od tego, że ten okręt podwodny wyróżnia się imponującymi podstawowymi parametrami, bo wypornością na poziomie 7800 ton, długością 115 metrów i szerokością 10,4 metra. Doczekał się też reaktora jądrowego S9G, dzięki któremu oferuje niemal nieograniczony zasięg operacyjny i tylko wytrzymałość załogi ogranicza długość jego misji, która może trwać po zanurzeniu do trzech miesięcy. Podczas tych akcji okręt robi użytek z cichej i wydajnej technologii napędu jet-pump, który zapewnia mu niespotykane dotąd możliwości stealth.

Czytaj też: Nie wystrzelą żadnego pocisku, a już będą górą. Poznaliśmy plany, jak Chiny pokonają USA

USS Iowa nie jest jednak byle okrętem typu Virginia, a jego najnowszym i najbardziej zaawansowanym wariantem Block IV. Oznacza to, że wyposażono go w najnowocześniejsze technologie, które zapewniają przewagę w różnorodnych misjach. Przykład? Zastąpienie tradycyjnych peryskopów masztami fotonicznymi daje możliwość lepszego obrazowania termicznego i pracy w warunkach słabego oświetlenia. Jego uzbrojenie obejmuje z kolei cztery wyrzutnie torpedowe o średnicy 21 cali dla torped Mk-48 oraz dwie wyrzutnie Virginia Payload Tubes, które mogą wystrzelić do dwunastu pocisków manewrujących Tomahawk. Ta wszechstronność sprawia, że USS Iowa doskonale sprawdza się w walce przeciwko innym okrętom podwodnym, zbieraniu wywiadu oraz precyzyjnych uderzeniach. Konfiguracja Blok IV została również zaprojektowana z myślą o zmniejszeniu wymagań konserwacyjnych i zwiększeniu gotowości operacyjnej, co pozwala na ograniczenie przestojów między misjami o 20%. Dodatkowo pomieszczenie torpedowe tego okrętu stało się reorganizowalne, co wspiera operacje sił specjalnych (SOF).

Czytaj też: Raz na zawsze zmieni Armię USA. Zakończyli kluczowy test sprzętu nowej generacji

Nazwany na cześć stanu Iowa, okręt podwodny USS Iowa (SSN-797) honoruje rozległe dziedzictwo amerykańskiej marynarki wojennej, a w tym słynnego pancernika USS Iowa (BB-61). Herb okrętu podwodnego zawiera z kolei symbole związane z historią stanu Iowa i upamiętnia 47 marynarzy, którzy zginęli w tragicznej eksplozji wieży na BB-61 w 1989 roku, a także poświęcenie braci Sullivan podczas II wojny światowej. W praktycznym ujęciu jest to również coś znacznie większego, niż ot nowy okręt w marynarce wojennej, a świadectwo amerykańskiej innowacyjności, którą podkreśla jego potężne uzbrojenie oraz zaawansowana konstrukcja. Wiemy, że już 5 kwietnia 2025 roku odbędzie się uroczysta ceremonia oficjalnego wprowadzenia USS Iowa na służbę.