Nasza gwiazda jest nie tylko życiodajna, ale i stanowi inspirację dla inżynierów szukających najbardziej niezawodnych źródeł energii. Reakcja termojądrowa stanowi pod tym względem wyjątkowo kuszący cel, ponieważ mogłaby zapewnić rekordowo wydajne źródło taniej i przyjaznej dla środowiska energii.
Czytaj też: Amerykanie stworzyli urządzenie, które przeczy prawom fizyki. Wytwarza energię w niebywały sposób
Jedna z metod mających na celu kontrolowanie całego mechanizmu, zwana bezwładnościową, opiera się na wykorzystaniu laserów o dużej mocy. Ich wiązki są kierowane na niewielkich rozmiarów cele zawierające izotopy wodoru umieszczone w komorze ograniczającej. Energia lasera kompresuje i ogrzewa te materiały, prowadząc do łączenia się atomów. W efekcie uwalniana jest duża ilość ciepła, które może być spożytkowane na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej.
Oczywiście w teorii brzmi to zdecydowanie łatwiej, niż w rzeczywistości. Na przestrzeni lat autorzy badań poświęconych fuzji jądrowej natknęli się na szereg ograniczeń. Problemy sprawiało im chociażby zarządzanie odpadami w komorze ograniczającej, redukcja uszkodzeń układów optycznych przez fragmenty kapsułek oraz zwiększanie odporności tych ostatnich na wysokie temperatury i projektowanie czujników śledzących w celu skutecznego kontrolowania laserów.
Wykorzystanie laserów jest jednym z kluczowych elementów działań mających na celu osiągnięcie dodatniego bilansu energetycznego netto w czasie badań nad reakcją termojądrową
Nowy rozdział w eksperymentach mających na celu uporanie się tymi ograniczeniami ma zostać napisany dzięki współpracy TINEX i SLAC. Uczestnicy całego przedsięwzięcia mają w planach badanie sposobów na rozwiązanie problemów. Powinno to obejmować rozwój nowych materiałów lub opracowanie technik zarządzania odpadami.
Precyzyjne kierowanie energii za pośrednictwem laserów w kierunku kapsuł zawierających paliwo będzie bardzo istotne. Odbywa się to z bardzo wysoką prędkością, co wymaga dokładnego śledzenia i namierzania. Opracowywany w związku z tym system będzie odpowiedzialny za określanie lokalizacji każdego celu podczas wystrzeliwania.
Czytaj też: Zbudują największą elektrownię atomową. Energetyczne wyzwolenie na horyzoncie
W ostatecznym rozrachunku inżynierowie będą chcieli zapewnić ludzkości dostęp do nowego, przełomowego źródła energii. Reakcja termojądrowa ma ku temu wszelkie argumenty. Wysiłki w tym kierunku mają międzynarodowy charakter, o czym najlepiej świadczy fakt, że niedawno rekord w kontroli nad rozgrzaną plazmą ustanowili Chińczycy, a jakiś czas później wyśrubowali go Francuzi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w przyszłej dekadzie powinniśmy doczekać się reaktorów fuzyjnych działających na komercyjną skalę. Rewolucja może się czaić tuż za rogiem.