Tej aktualizacji aplikacji mObywatel po prostu nie możesz przeoczyć. Inaczej stracisz dostęp

Nadal nie rozumiem, jak można nie sprawdzać i nie pobierać aktualizacji oprogramowania oraz aplikacji na telefonie. Są jednak tacy ludzie (znam osobiście) i szczególnie do nich kieruję swoją odezwę. Jeśli korzystacie z rządowej aplikacji mObywatel, koniecznie sprawdźcie jej obecną wersję i natychmiast dokonajcie aktualizacji. Jeśli tego nie zrobicie, system zwyczajnie nie wpuści Was do środka i stracicie możliwość korzystania z cyfrowych wersji dokumentów na telefonie. Głównym powodem aktualizacji jest konieczność odnowienia certyfikatu bezpieczeństwa. To standardowa praktyka mająca na celu utrzymanie najwyższego poziomu zabezpieczeń aplikacji.
Tej aktualizacji aplikacji mObywatel po prostu nie możesz przeoczyć. Inaczej stracisz dostęp

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że we wtorek 25 lutego 2025 roku zostanie odnowiony certyfikat domenowy aplikacji mObywatel. W efekcie, aby móc nadal korzystać z aplikacji po tej dacie, użytkownicy muszą zaktualizować ją do najnowszej wersji – oznaczonej numerem 4.50.1 lub wyższym. Jeśli ktoś tego nie zrobi, po 25 lutego nie będzie mógł się zalogować do aplikacji ani korzystać z jej funkcji, takich jak cyfrowe dokumenty (np. mDowód), e-recepty czy inne usługi. Użytkownicy starszych wersji aplikacji otrzymali już powiadomienia PUSH. Na szczęście większość użytkowników ma włączone automatyczne aktualizacje i nie musi w zasadzie podejmować żadnych działań. A o co właściwie chodzi z tą wymianą certyfikatu? Już tłumaczę.

Certyfikat domenowy (zwany też certyfikatem SSL/TLS) to cyfrowy dokument, który potwierdza tożsamość serwera (np. tego, z którym łączy się aplikacja mObywatel) i umożliwia szyfrowanie danych przesyłanych między użytkownikiem a serwerem. Certyfikaty mają określony okres ważności (zazwyczaj od kilku miesięcy do 2-3 lat), a ich regularna wymiana zmniejsza ryzyko, że ktoś złamie stare szyfrowanie lub wykorzysta skradziony certyfikat. W międzyczasie standardy szyfrowania ewoluują, więc nowe certyfikaty korzystają z nowszych, bezpieczniejszych technologii. Poza tym jeśli certyfikat byłby ważny bez końca, w przypadku jego naruszenia trudniej byłoby go unieważnić. W przypadku mObywatela, stary certyfikat wygasa 25 lutego 2025 roku, więc musi zostać zastąpiony nowym.

Czytaj też: Ministerstwo Cyfryzacji promuje aplikację mObywatel

Tymczasem jak informowało niedawno Ministerstwo Cyfryzacji, mObywatel jest jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu w Europie – dostępnym w programie mDowodem posługuje się już 8,75 mln obywateli. W czasie pierwszej edycji kampanii reklamowej, która miała miejsce w listopadzie 2024, roku aplikacja zyskała sobie aż 0,5 mln nowych użytkowników. Co więcej, nie jest to chwilowa popularność – codziennie odnotowywane jest 600 tysięcy unikalnych logowań do serwisu, co oznacza, że aplikacja jest w powszechnym użyciu na co dzień.