Nowe sterowniki od Nvidii, GeForce wersja 572.42 WHQL już są, ale co zmieniają? 

Wszyscy wiemy, jak ważne są te sterowniki, w szczególności dla posiadaczy najnowszych kart graficznych od Nvidii. Pierwszy sterownik obsługujący nowe modele RTX 5090 i RTX 5080 ukazał się pod koniec stycznia z numerem 572.16, co jest istotne, ponieważ ostatnie afery z przegrzewaniem są również z nim powiązane. Poza oczywistymi poprawkami w grach wprowadził też technologię DLSS 4 do takich tytułów jak Cyberpunk 2077, Alan Wake 2, Hogwarts Legacy, Star Wars Outlaws i Indiana Jones and the Great Circle. 
Nowe sterowniki od Nvidii, GeForce wersja 572.42 WHQL już są, ale co zmieniają? 

Co nowego nas czeka w wersji 572.42 WHQL? 

Nowy sterownik od Nvidii może być mile widziany dla posiadaczy kilku nowych monitorów dodanych do poziomu G-Sync Compatible. Cztery AOC i jeden nowy model Philipsa mogą teraz korzystać z podstawowego doświadczenia Variable Refresh Rate (VRR) na obsługiwanych procesorach graficznych Nvidii. Poza monitorami nowe sterowniki poprawiają testy 3DMark DXR, ponieważ z jakiegoś powodu wypadały one gorzej pod względem wydajności niż w innych programach czy grach. 

Jak już jesteśmy przy grach, sterownik 572.42 WHQL ma zapewnić wsparcie dla Avowed, które jeszcze nie jest wydane. Dodatkowo dla Sid Meier’s Civilization VII i Indiana Jones and the Great Circle dodaje DLSS 4 z aktualizacją Multi Frame Generation oraz dla Wuthering Waves DLSS Frame Generation. Poza tymi wzbogaceniami gry powinny zyskać znaczną poprawę płynności i mniejszą ilość błędów w grafice.

Z ważniejszych zmian, nowe sterowniki zapobiegają zawieszaniu się gry Valorant podczas uruchamiania. Dotykało to głównie graczy z nowymi kartami graficznymi Blackwell, ponadto naprawiono błąd powodujący zawieszanie się gry Final Fantasy XVI przy wyjściu. Również naprawiono płynność dla graczy Delta Force, którzy odkryli, że po włączeniu Resizable BAR spada im wydajność. 

Sterowniki możecie pobrać tutaj. Poza tymi poprawkami i wzbogacaniem niektórych tytułów o nowe technologie, ciekawi mnie czy coś się zmieni w kwestii palących się kabli zasilających, o których było ostatnio głośno.