W Polsce zaczyna obowiązywać unijne Rozporządzenie o Sztucznej Inteligencji (AI Act)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1689 zwane krótko jako AI Act opublikowane zostało 12 lipca 2024 roku, jednak ze względów praktycznych poszczególne regulacje zaczną obowiązywać stopniowo. Zaczyna się właśnie pierwszy etap wdrożenia nowego prawa, pierwsze przepisy zaczęły bowiem obowiązywać od 2 lutego 2025 roku.
W Polsce zaczyna obowiązywać unijne Rozporządzenie o Sztucznej Inteligencji (AI Act)

Wdrożenie AI Act w Polsce

Rozporządzenie AI Act dotyczy całościowo zasad rozwoju i użytkowania AI na terenie Unii Europejskiej, a w szczególności zwiększenia bezpieczeństwa obywateli państw UE i zwiększenia kompetencji pracowników w zakresie AI.

Obowiązujące od 2 lutego przepisy stanowią „zakaz używania oraz wprowadzania na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych” wg wytycznych opublikowanych przez Komisję Europejską w art. 5 rozporządzenia. Przedsiębiorstwa zaś, które się nie dostosują do nowych regulacji, mogą zostać ukarane karami sięgającymi maksymalnie 35 mln euro lub 7% światowego obrotu za zaszły rok.

AI Act

Od tego samego dnia obowiązują także przepisy dotyczące kompetencji w zakresie AI, czyli tzw. AI Literacy, uregulowany w art. 4 rozporządzenia. Zobowiązują one pracodawców oraz podmioty stosujące AI do zapewnienia odpowiedniej wiedzy i umiejętności związanych z wykonywaniem zadań związanych z AI.

Polskie władze planują utworzenie specjalnego ośrodka badań nad AI, Instytutu Badawczego IDEAS – rozporządzenie o jego powstaniu wpisane zostało do wykazu prac legislacyjnych rządu. Zgodnie z projektem, na utworzenie, organizację i rozpoczęcie działalności przeznaczone zostanie 20 mln złotych, a za jego powstanie odpowiedzialne będą Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Obrony Narodowej

Ai Act
Konsekwentnie wypełniamy wszystkie warunki utworzenia instytutu badawczego na solidnych podstawach, w pełnym kontakcie z ekosystemem AI. Przewidujemy finansowanie na rozruch, do którego dołączą środki grantowe i dofinansowanie unijne. Pracujemy dalej, by sprawnie zamknąć ten proces oraz stworzyć przestrzeń dla nowych badań i wdrożeń – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Z Ministerstwem Cyfryzacji w tej sprawie współpracuje od początku także prof. Piotr Sankowski. Rząd prowadzi obecnie analizy dotyczące lokalizacji Instytutu IDEAS. Na szczegółowe informacje dotyczące budżetu, zarządu i zakresu działań przyjdzie jednak poczekać aż do publikacji dokumentów powołujących Instytut.