Temperatury generowane we wspomnianym reaktorze sięgają niemal 900 stopni Celsjusza. Tak imponujące wartości zapewniają możliwość zachodzenia reakcji chemicznych w ramach cyklu siarkowo-jodowego. To właśnie dzięki niemu może występować reakcja rozdzielania cząstek wody na wodór i tlen.
Czytaj też: Potęga energetyczna rośnie w oczach. Ten kraj właśnie pobił wszystkie możliwe rekordy
Pierwszy z tych produktów może być wykorzystywany w formie paliwa, natomiast tlen jest na tyle neutralny dla środowiska, że nawet jego emisje nie powinny stanowić problemu. Plany realizowane przez japońskich inżynierów są wyjątkowo ambitne, ponieważ zakładają uruchomienie takiego wysokotemperaturowego reaktora, który byłby chłodzony gazem.
Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) wyjaśnia, że ciepło produkowane przez takie urządzenie będzie kluczowe dla pozyskiwania wodoru. Co istotne, proces produkcyjny nie będzie wiązał się z wytwarzaniem dwutlenku węgla. Sam wodór jest natomiast wysoce ekologiczny, ponieważ jego spalanie nie generuje szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych.
Japończycy chcą do 2030 roku rozpocząć produkcję wodoru z wykorzystaniem wysokotemperaturowego reaktora jądrowego chłodzonego gazem. Taka metoda zapewni ekologiczne wyjście z sytuacji
Niestety, większość produkowanego dotychczas tworzy ślad węglowy, ponieważ w całym procesie stosowane są paliwa kopalne. Alternatywę zyskującą coraz większą popularność stanowi elektroliza zasilana energią dostarczaną na przykład przez turbiny wiatrowe czy panele słoneczne, lecz wydajność tego typu rozwiązań nie powala jak na razie na kolana.
Przełomowy dla całego sektora może okazać się projekt, na czele którego stanął Nariaki Sakaba. Jak wyjaśnia szef całego przedsięwzięcia, plan zakłada rozpoczęcie produkcji wodoru napędzanej energią jądrową do 2030 roku. O ile wiele obecnie stosowanych reaktorów jest chłodzonych z użyciem wody, tak w tym przypadku w tej roli występuje hel w formie gazu. Dzięki temu możliwe jest osiąganie jeszcze wyższych temperatur przy zachowaniu odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa.
Czytaj też: Tani wodór prosto z Polski?! ZUT-olizer powstał w Szczecinie i może zmienić świat
O skali postępu najlepiej świadczy fakt, iż w grę wchodzi wzrost z temperatur rzędu 300 stopni Celsjusza do niemal 900 stopni. A im więcej nadmiarowego ciepła, tym sprawniej przebiegająca produkcja wodoru z wykorzystaniem tzw. cyklu siarkowo-jodowego. Za jego sprawą następuje rozbijanie cząsteczek wody na wodór i tlen.
Jak podkreślają przedstawiciele japońskiej agencji, jest mowa o pierwszym i jedynym wysokotemperaturowym reaktorem chłodzonym gazem w tym kraju. Budowa potrzebnej infrastruktury ma ruszyć w przyszłym roku, natomiast pierwsze zapasy wodoru – o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem – zostaną zgromadzone najpóźniej w 2030 roku. Na skalę komercyjną taka fabryka miałaby natomiast działać pod koniec następnej dekady.