Stworzyli przezroczyste aluminium. Niesamowity materiał zachwyca liczbą zastosowań

Aluminium słynie z wszechstronności, za sprawą której możemy je spotkać niemal na każdym kroku, Niedawno inżynierowie z Filipin stworzyli kuszącą alternatywę dla tego materiału, która ze względu na przezroczystość cechuje się jeszcze dłuższą liczbą potencjalnych zastosowań. 
Stworzyli przezroczyste aluminium. Niesamowity materiał zachwyca liczbą zastosowań

Przełomu w tej sprawie dokonali przedstawiciele Uniwersytet Ateneum Manilskiego. O swoich dokonaniach piszą na łamach Langmuir, wyjaśniając, że ich przezroczysty tlenek glinu wykazuje wysoką twardość i odporność na zarysowania. Dodajmy do tego wspomnianą przezroczystość, a stanie się jasne, dlaczego twórcy mówią o wdrożeniu go choćby w formie powłoki ochronnej nakładanej na różnego rodzaju elektronikę, czujniki optyczne, a nawet urządzenia fotowoltaiczne.

Czytaj też: Rosnący popyt na aluminium stwarza ogromny problem. Rozwiąże go wydajna membrana

Przełomowym aspektem ostatnich dokonań filipińskich naukowców było opracowanie metody produkcji nowego materiału. O ile wcześniej w tym celu wykorzystywano lasery o dużej mocy, komory próżniowe czy zbiorniki wypełnione kwasami, tak nowe podejście może całkowicie zrewolucjonizować kwestię wytwarzania przezroczystego aluminium. 

Na czym polega ta potencjalna rewolucja? Mówi się odejściu od zanurzania arkuszy metali w kwasach. Zamiast tego członkowie zespołu badawczego postawili na metodę nakładania mikrokropli roztworu kwasu na małe powierzchnie aluminiowe. Później konieczne było potraktowanie takich arkuszy prądem, który już przy dwóch woltach wystarczył, aby metal zmieniał się w coś, co przywodzi na myśl wyjątkowo wytrzymałe szkło.

Przezroczyste aluminium z Filipin może być produkowane zdecydowanie taniej niż do tej pory. Jego właściwości sprawiają, że może być wykorzystane w produkcji wyświetlaczy, czujników czy paneli słonecznych

Inżynierowie stojący za ostatnimi osiągnięciami w tym zakresie określają zastosowaną metodę mianem anodyzacji kropelkowej. Takowa cechuje się szeregiem korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Jest bowiem wydajniejsza, cechuje się niższym zużyciem energii i ograniczoną ilością wytwarzanych odpadów chemicznych. Oznacza to mniej problemów natury środowiskowej, nie wspominając o kuszącym aspekcie ekonomicznym.

Czytaj też: Zachowanie tego materiału przeczy oczekiwaniom. Podgrzali go i stało się coś nietypowego

Ostatecznie, ze względu na fakt, iż pole elektryczne może zmieniać właściwości kropli cieczy, co zapewnia wysoki stopień kontroli nad anodyzacją, naukowcy z Azji osiągnęli wyznaczony cel. Gdyby faktycznie udało się zredukować koszty produkcji i zwiększyć jej wydajność, to będziemy mogli mówić o potencjalnej rewolucji. Proponowane zastosowania przezroczystego aluminium mogłyby obejmować tworzenie powłok ochronnych, ekranów dotykowych, soczewek czy też wierzchnich warstw paneli słonecznych.