Skype oraz mobilny system Microsoftu odchodzą do lamusa

Swego czasu Skype był synonimem komunikacji internetowej. Możliwość połączeń wideo była rewolucją, jednak od tamtej pory minęło już wiele lat. Teraz wszystko wskazuje na to, że nadszedł jego koniec. A także pewnego nieudanego systemu Windows.
Skype oraz mobilny system Microsoftu odchodzą do lamusa

Skype miał długą historię, w której przełomowym momentem było jego wykupienie przez Microsoft w 2011 roku. Zaczął potem pojawiać się jako element systemów Windows, ale równocześnie rozwijano na jego bazie Teams. Czyli komunikator, który zajął miejsce Skype’a. Teraz Microsoft oficjalnie potwierdza, że dawny król rynku udaje się na cmentarz.

Żegnamy Skype i… kogoś jeszcze

Skype przetrwał mnóstwo zawieruch, które zgotował mu Microsoft – jak integracja Windows 10 czy przejście na UWP (które skończyło się powrotem na Win 32). Jednak to podczas pandemii jego popularność spadła na dno, a na podium weszły Zoom i Teams. No i nie można zapomnieć, że również Messenger umożliwia rozmowy wideo. Toteż od wczorajszego wieczora użytkownicy Skype’a otrzymują informację: “Od maja 2025 roku Skype nie będzie dłużej dostępny. Kontynuuj rozmowy i wiadomości w Teams”. Pojawia się też cyfra pokazująca, ile kontaktów użytkownika już się przeniosło.

Już w 2019 roku Microsoft zamknął edycję dla biznesu, a złośliwi mówią, że dlatego, iż nie stanowiła ona konkurencji dla FaceTime. Teraz to już nieważne. Skype przechodzi do historii po 22 latach istnienia – debiutował w 2003 roku. Aczkolwiek liczba jego użytkowników jest obecnie niewielka, toteż mało kto zauważy koniec.

Skype

Czytaj też: Czasem warto dać umrzeć. Microsoft wciąż trzyma Skype‘a pod respiratorem, chociaż nikt go już nie potrzebuje

Druga rzecz, która znika, jest jeszcze mniej popularna niż pierwsza. Chodzi mianowicie o… sklep z aplikacjami na Windows 10 Mobile. System nie jest wspierany przez Microsoft już od pięciu lat, choć przeznaczone na niego aplikacje pakietu Office miały aktualizacje do 2021 roku. Chociaż sklep Microsoft Store w systemie Windows 10 Mobile był dostępny przez jakiś czas, raporty użytkowników potwierdzają teraz, że aplikacja oficjalnie przeszła w tryb offline. Gdy próbuje się uruchomić Microsoft Store w systemie Windows 10 Mobile, widać albo całkowicie szary ekran, albo informację o błędzie.

W momencie premiery systemu Windows 11 większość aplikacji, których ludzie potrzebowali, nie była w ogóle zgodna z systemem Windows 10 Mobile. Na dodatek deweloperzy dawno porzucili tę platformę, pozostawiając użytkownikom ograniczony wybór przestarzałych lub niefunkcjonalnych aplikacji. Tak więc również i na tej wersji można postawić krzyżyk.