Granica 30 procent wydajności przekroczona! Świetny wynik tandemowego ogniwa słonecznego

Tandemowa konstrukcja w postaci ogniwa perowskitowo-krzemowego została poddana testom, które wykazały, że w takim wariancie można osiągnąć ponad 30-procentową wydajnością. To rezultat lepszy od osiągniętego przez tę samą grupę pod koniec ubiegłego roku.
Granica 30 procent wydajności przekroczona! Świetny wynik tandemowego ogniwa słonecznego

Wtedy ogłoszono bowiem uzyskanie wydajności na poziomie 29,8%, natomiast najnowszy wynik opiewa na 30,8%. Tak imponujące postępy stanowią pokłosie współpracy między CEA-INES i 3Sun. Tamtejsi inżynierowie przeprowadzili eksperymenty dotyczące tandemowego ogniwa słonecznego perowskitowo-krzemowego, a teraz zbierają ich owoce. 

Czytaj też: Połączyli superkondensator z fotowoltaiką. Tak stworzyli coś, co może zmienić świat

W obecnej formie takie ogniwo ma powierzchnię 9 centymetrów kwadratowych i składa się z górnej warstwy opartej na absorberze perowskitowym oraz dolnej o strukturze heterozłącza. Przedstawiciele 3Sun mówią o masowej produkcji ogniwa heterozłączowego typu n o wydajności 25,5%, które miałoby być wytwarzane przez nową fabrykę o mocy 3 GW. Jej sprawność operacyjna ma już wkrótce osiągnąć wysoki poziom operacyjny. Produkcja jest prowadzona w Katanii w południowych Włoszech.

Jak wynika z informacji przekazanych przez współpracujących ze sobą przedstawicieli CEA-INES oraz 3Sun, zaprojektowane niedawno tandemowe ogniwo słoneczne perowskitowo-krzemowe osiągnęło w testach 30,8% wydajności

Z kolei nowy wariant, czyli tandemowy w wydaniu krzemowo-perowskitowym, zacznie zjeżdżać z taśm produkcyjnych od przyszłego roku. W tym przypadku mowa o wyraźnie wyższej sprawności konwersji energii, sięgającej około 30%. Współpraca CEA-INES i 3Sun koncentruje się dodatkowo na dwustronnych panelach fotowoltaicznych o wysokiej wydajnością. Takie urządzenia wykazują wydajność wyższą przydatność ze względu na możliwość wykorzystywania promieni słonecznych odbitych od otoczenia.

Czytaj też: Potęga energetyczna rośnie w oczach. Ten kraj właśnie pobił wszystkie możliwe rekordy

Postęp w dziedzinie projektowania paneli słonecznych był w ostatnich latach wyjątkowo dynamiczny. Idzie on w parze z rosnącą popularnością takich urządzeń, choć nieco w tyle pozostają technologie dotyczące magazynowania energii produkowanej w ten sposób. Bez możliwości wydajnego i długoterminowego jej gromadzenia ludzkość nie będzie w stanie całkowicie odejść od spalania paliw kopalnych i w pełni przerzucić się na odnawialne źródła energii.