Technologia a pokolenia – wykluczenie cyfrowe osób po 50 roku życia to w dużej mierze mit

Huawei CBG Polska postanowił przyjrzeć się, czy rzeczywiście osoby po 50 roku życia są wykluczone cyfrowo. Takie panuje powszechne przekonanie, choć warto przypomnieć, że to na okres dorastania dzisiejszych pięćdziesięciolatków przypada upowszechnienie się pierwszych komputerów domowych. A co na to eksperci?
Technologia a pokolenia – wykluczenie cyfrowe osób po 50 roku życia to w dużej mierze mit

Okazuje się, że nie jest wcale źle

Badanie dla Huawei CBG Polska zostało przeprowadzone na próbie 703 Polaków w wieku 50+ 2025 przez SW Research. Wyniki zdają się zdecydowanie przeczyć powszechnemu przekonaniu – jak się okazuje bowiem, 97% badanych posiadających smartfon aktywnie z niego korzysta każdego dnia, a niewiele gorzej wypadają posiadacze sprzętu wearable, tu bowiem odsetek osób używających takich urządzeń codziennie sięga 84%. 71% posiadaczy laptopów także po nie sięga każdego dnia, a gorzej wypadają tylko tablety – 36% posiadaczy używa ich regularnie.

Technologia

A do czego ich używają? Największa grupa (65%) używa do tzw. bycia na bieżąco, czyli sprawdzania wiadomości i pogody. Nieznacznie mniejsza liczba (64%) ankietowanych utrzymuje w ten sposób kontakt z rodziną i znajomymi. Sieci społecznoościowych używa 52% badanych, a 32% po prostu się bawi – gra, słucha muzyki czy ogląda filmy. Co ciekawe, 28% wykorzystuje technologię, by poprawić sobie samopoczucia a do zwiększenia produktywności i nauki po 27%.

Technologia

58% badanych podaje, że technologia wpływa pozytywnie na relacje z młodszymi pokoleniami. 63% ankietowanych wskazuje tu możliwość szybkiego kontaktowania się bez względu na odległość, a 44% podaje, że dzięki temu mają możliwość uczenia się nowych rzeczy od młodszych osób.

– Przekłada się to też na lepsze rozumienie perspektywy młodego pokolenia. Aż 42% osób w wieku 50+ docenia to, jak technologia ułatwia uczestniczenie w życiu ich dzieci i wnuków. Ważne jest też dzielenie się interesującymi treściami, takimi jak zdjęcia, filmy, artykuły – 41% Silversów w ten sposób podtrzymuje więzi rodzinne i towarzyskie. Z satysfakcją odnotowujemy również, że inteligentne urządzenia przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia tej grupy wiekowej, a także wspierają ich aktywność i produktywność – mówi Dorota Rakowska, Marketing Director, Huawei CBG Polska.
Technologia
Technologia

Babcie i dziadkowie

W grupie osób powyżej 50 roku życia niemałą część stanowiły także osoby starsze, mające już wnuki. W tej grupie 77% docenia to, jak technologia pomaga utrzymać kontakt z nimi – 53% wskazuje tu w szczególności na wymianę wiadomości, 48% wideorozmowy, a 45% wymienia się z wnukami zdjęciami i filmami.

Technologia

Znacznie gorzej wygląda kwestia radzenia sobie z technologią w tej grupie. Nie jest jednak zupełnie źle, samodzielność deklaruje bowiem 48% badanych babć i dziadków, ale już 17% wymaga pomocy młodszych w konfiguracji sprzętu elektronicznego, a 15% nie radzi sobie bez pomocy z awariami i problemami technicznymi. Nawet podstawowe czynności takie jak aktualizacja aplikacji stanowi problem dla 12% badanych, a 11% ankietowanych korzystało z pomocy przy nauce korzystania z komunikatorów.

Technologia

Krytyczne spojrzenie

Niemal połowa (45%) badanych osób 50+ uważa, że młodsze pokolenia spędzają za dużo czasu przed ekranem i za mało ze sobą rozmawiają. 39% niepokoi rosnące znaczenia życia wirtualnego nad towarzyskimi relacjami z najbliższymi Największy dystans międzypokoleniowy tworzą gry komputerowe i mobilne (ten problem wskazało 47% badanych), a 36% wskazuje AI. Media społecznościowe jako przyczynę dystansu międzypokoleniowego wskazuje 30% badanych, a nowoczesne, zaawansowane aplikacje aż 27%. Jedynie 12% badanych nie dostrzega negatywnego wpływu technologii na relacje międzypokoleniowe.