Największe na świecie urządzenie fotowoltaiczne działa zupełnie inaczej niż konwencjonalne panele słoneczne

Wytwarzanie energii z wykorzystaniem słońca kojarzy się raczej z klasycznymi panelami solarnymi, ale pewna amerykańska firma chce udowodnić światu, że ten sam cel można osiągnąć na więcej sposobów. O co dokładnie chodzi?
Największe na świecie urządzenie fotowoltaiczne działa zupełnie inaczej niż konwencjonalne panele słoneczne

Wszystko za sprawą informacji przekazanych przez przedstawicieli Next Energy Technologies. Inżynierowie z Kalifornii postawili na organiczne ogniwa fotowoltaiczne zintegrowane z oknami w taki sposób, że powstały największego tego typu przezroczyste instalacje na całym świecie. Nowe okno ma wymiary wynoszące 101,6 cm na 152,4 cm i przykuwa uwagę z jeszcze jednego powodu.

Czytaj też: Zmiany w programie Czyste Powietrze – fotowoltaiki już nim nie sfinansujesz

Jego producenci stworzyli bowiem nowy model z wykorzystaniem pilotażowej linii produkcyjnej opartej na nowatorskiej metodzie. Przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne zostały osadzone na szkle, dzięki czemu można teraz dostarczać pełnowymiarowych okien przepuszczających część światła słonecznego, a zarazem wytwarzających energię elektryczną przy jego udziale.

Nowe okna mają z jednej strony spełniać swoją konwencjonalną rolę, ale jednocześnie zapewniać energię i cechować się odpowiednim poziomem estetyki. Istotną rolę w nowej konstrukcji odgrywają organiczne półprzewodniki. Wykonane na bazie węgla mogą wychwytywać światło w widmach ultrafioletowych i podczerwonych, by jednocześnie przepuszczać światło widzialne.Właśnie dlatego takie rozwiązanie sprawdza się w odniesieniu do projektowania okien.

W takim wydaniu fotowoltaika wykazuje szereg zalet. Poza przejrzystością warto zwrócić uwagę na stałą wydajność oraz możliwość dostarczania energii nawet przy niesprzyjającym kącie padania światła słonecznego, słabym oświetleniu czy wysokich temperaturach. Z punktu widzenia ekologii ważne jest natomiast używanie łatwo dostępnych składników i brak metali ciężkich w składzie. 

Urządzenie fotowoltaiczne w postaci organicznych ogniw zintegrowanych z oknami ma zapewnić możliwość produkcji energii w budynkach 

Tego typu rozwiązania mogą być stosowane w budynkach w celu zapewniania im jak najwyższego stopnia neutralności energetycznej. W wykonaniu Next Energy Technologies takie rozwiązanie opiera się na zautomatyzowanych technikach powlekania szczelinowego. Najpierw prowadzone jest osadzanie powłoki, później laserowo nanosi się warstwę organicznych ogniw słonecznych, a na koniec wykonywane jest laminowanie.

Czytaj też: Amerykanie zatrzęsą światem dzięki nowemu złożu. 40 milionów ton zmieni rynek energii

Co istotne, powyższy proces może być realizowany z wykorzystaniem istniejących linii produkcyjnych. Sami zainteresowani dodają, iż takie okna można opisać trzema określeniami, takimi jak estetyka, wydajność i możliwość produkcji. Sporych rozmiarów okna w wariancie fotowoltaicznym mogą być wkrótce montowane w budynkach na całym świecie.