ITER, największy reaktor fuzyjny, zyskuje na wydajności. To nie dzieło człowieka

Reakcja termojądrowa jest obiektem badań ze względu na ogromne szanse na zrewolucjonizowanie sektora energetycznego. Kluczowym projektem pozwalającym na realizację tego celu może się okazać powstający we Francji ITER. Niedawno naukowcom udało się zwiększyć wydajność tego tokamaka dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
ITER, największy reaktor fuzyjny, zyskuje na wydajności. To nie dzieło człowieka

Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny budowany w kraju nad Sekwaną ma rozpocząć swoje działanie do 2033 roku. Takie urządzenie będzie wytwarzało energię z wykorzystaniem procesów zachodzących naturalnie wewnątrz gwiazd. Oczywiście ujarzmienie takiego źródła będzie wielkim wyzwaniem, dlatego inżynierowie muszą dopracować całą konstrukcję do perfekcji.

Czytaj też: Prądy oceaniczne to niedocenione źródło energii. Nowe badanie ujawnia ich imponującą skalę

Takowa ma być przystosowana do funkcjonowania w skrajnie wysokich temperaturach i silnych polach magnetycznych stosowanych do kontrolowania rozgrzanej plazmy. Nic więc dziwnego, że naukowcy w poszukiwaniu odpowiedzi na kluczowe pytania korzystają zarówno z własnego doświadczenia, jak i wsparcia narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

Reaktor fuzyjny ITER jest owocem międzynarodowej współpracy. Takie urządzenie jest w stanie naśladować warunki panujące wewnątrz gwiazd pokroju Słońca, dzięki czemu może dostarczać czystej energii w wydajny sposób

Reaktor fuzyjny w formie tokamaka przypomina kształtem obwarzanek. Wprowadzone do niego paliwo fuzyjne jest podgrzewane na tyle, by stawało się rozgrzaną plazmą. Temperatury są wtedy wielokrotnie wyższe niż na Słońcu, a takie środowisko sprzyja zachodzeniu reakcji termojądrowej. Kompletowanie ITER jest żmudnym zadaniem i wymaga połączenia ogromnej liczby komponentów. Poza tym fizycy dążą do maksymalizacji wydajności, z jaką taki reaktor będzie funkcjonował.

Czytaj też: 1000-tonowa kopuła zwieńczyła nową chińską elektrownię. Haiyang to istny energetyczny gigant

Istotną rolę w analizie ogromnych ilości danych odgrywa model, który może zdecydowanie usprawnić i przyspieszyć tego typu obliczenia. Mówi się także o wyborze najbardziej optymalnych materiałów, które zostaną wykorzystane do wyłożenia wnętrza reaktora ITER. Jego działanie będzie najprawdopodobniej stanowiło kamień milowy dla fuzji jądrowej, a co za tym idzie – całej ziemskiej energetyki.