Miliony na energię ze Słońca. Mieszkańcy będą cieszyć się pierwszą taką inwestycją w Polsce
Dowiedzieliśmy się, że Ciechanów, a więc miasto położone w województwie mazowieckim, realizuje pionierską inwestycję w odnawialne źródła energii. Już wkrótce, bo do połowy 2025 roku, ma uruchomić pierwszą w Polsce miejską farmę fotowoltaiczną o mocy około 1 megawata (MW). Ta oczywiście już powstaje przy ul. Tysiąclecia, w sąsiedztwie Elektrociepłowni Ciechanów, o czym każdy mieszkaniec może się łatwo przekonać, jako że panele są montowane na gruncie w układzie wschód–zachód w konfiguracji dwurzędowej, co ma pozwolić na efektywne wykorzystanie światła słonecznego przez cały dzień. Finalnie instalacja ta ma zasilać głównie obiekty miejskie, takie jak szkoły, urzędy czy sygnalizację świetlną.
Czytaj też: Odkryli szokującą prawdę o panelach słonecznych. Nikt nie jest bezpieczny

Całkowity koszt tego projektu wynosi 2,2 miliona złotych, ale miasto ubiega się o 50-procentowe dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w ramach programu Inwestycje OZE realizowane przez społeczności energetyczne. Sama inwestycja jest z kolei częścią strategii Ciechanowskiego Klastra Energii, który został powołany w 2023 roku przez Gminę Miejską Ciechanów i lokalną elektrociepłownię. Główne cele tego klastra sprowadzają się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, zwiększenia efektywności wykorzystania lokalnych źródeł oraz podniesienia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w regionie.
Co zyskają mieszkańcy Ciechanowa? Przede wszystkim zyskają to, że energia elektryczna dla obiektów miejskich będzie tańsza, to się przekłada na możliwości miasta w zakresie dochodów własnych, ma to swoje przełożenie na niskie podatki – powiedziała Małgorzata Niestępska, prezes Elektrociepłowni Ciechanów.
Czytaj też: Ostrzegali przed zaćmieniem Słońca. To tylko przypomnienie, że ślepa wiara w OZE nie jest drogą
Chociaż sam projekt prezentuje się na pewno nowocześnie, a nawet wręcz ambitnie zwłaszcza na tle innych miast w Polsce, to nie bez powodu rodzi pewne pytania. Czy rzeczywiście przyniesie wymierne oszczędności dla miasta i jego mieszkańców? Jakie będą koszty eksploatacji, serwisowania i modernizacji farmy po latach użytkowania? Ciechanów będzie bowiem niczym innym, jak istnym obiektem testowym, bo jako pierwsze miasto w Polsce uruchomi własną farmę fotowoltaiczną. Czas z kolei pokaże, czy da przykład innym samorządom, jak skutecznie i odpowiedzialnie inwestować w odnawialne źródła energii.