Poświęcone tym próbkom badania powinny mieć przełożenie na to, jak sprawnie naukowcy będą radzili sobie z poznawaniem przeszłości czwartej planety od Słońca. Ta była w przeszłości prawdopodobnie znacznie bardziej przyjazna znanym nam formom życia. Świadczą o tym między innymi dowody na obecność rzek, jezior i mórz pokrywających dawniej powierzchnię Marsa.
Czytaj też: Wow! Łazik Perseverance nagrał jak jeden wir pyłowy na Marsie pochłania inny
Istną kopalnią poszlak w tym zakresie jest krater Jezero – prawdopodobnie będący pozostałością po jeziorze sprzed miliardów lat. Zlokalizowane na północ od równika, znajduje się w centrum zainteresowania naukowców ze względu na potencjalne dowody na istnienie życia na Marsie, na przykład mikrobiologicznego. Na jednym ze stanowisk, na których działa Perseverance, w ciągu zaledwie kilku miesięcy udało mu się zidentyfikować fragmenty pięciu skał, a także przeprowadzić szczegółową analizę siedmiu innych. 83 kolejne ostrzelał natomiast wiązką lasera.
Marsjański łazik bije więc rekordy, jeśli chodzi o tempo, w jakim zbiera dane na temat przeszłości Czerwonej Planety. Ważną rolę odgrywa w tym kontekście lokalizacja. Jest niczym sprzyjająca miejscówka dla grzybiarza, w której przy każdy obrocie dostrzeże on coś, co chwilę później wyląduje w jego koszyku. Dla Perseverance ekwiwalentem grzybów są rzecz jasna próbki marsjańskich skał. Część z nich mogłaby za kilka lat trafić na Ziemię, gdzie w warunkach laboratoryjnych zostałyby poddane szczegółowym analizom.
Łazik Perseverance działa w obrębie krateru Jezero. Przed miliardami lat prawdopodobnie był on wypełniony wodą
Najwięcej emocji wśród badaczy Marsa wzbudza obecnie próbka znana jako Silver Mountain. Jej pochodzenie może sięgać nawet 3,9 mld lat wstecz, dlatego jest ona potencjalnym źródłem wiedzy na temat pierwszych etapów ewolucji Czerwonej Planety, na których obiekt ten doczekał się swoich kraterów. Z opublikowanych w lutym informacji wynikało, iż rzeczona próbka nie przypomina niczego, co do tej pory widziano na Marsie.
Czytaj też: Marsjańska skała pokryta dziwnymi kulami wprawiła badaczy w osłupienie
Poza tym sześciokołowy pojazd wielkości samochodu natknął się na poszlaki wskazujące na udział wody w tworzeniu pewnych minerałów. Bardzo istotnym aspektem badań w tym zakresie powinna okazać się wspomniana misja Mars Sample Return, polegająca zwróceniu zebranych materiałów na Ziemię. Niestety, jak na razie – w obliczu cięć zapowiedzianych przez administrację Trumpa – realizacja tego przedsięwzięcia pozostaje niepewna.