Niczym paliwo jądrowe w fotowoltaice. Stworzyli materiał 300% wydajniejszy od dzisiejszych paneli

Perowskit się chowa, a krzem umiera śmiercią naturalną? Jako że rozwój technologii trwa, a lepsze zawsze wypycha gorsze, to aktualnie produkowane panele słoneczne mogą przejść do historii, kiedy już nowy materiał trafi na linie produkcyjne, rewolucjonizując cały sektor fotowoltaiki. Jednak czy aby na pewno?
Zdjęcie poglądowe krzemowych paneli słonecznych

Zdjęcie poglądowe krzemowych paneli słonecznych

Potrójna moc, niewiarygodna wydajność. Czy tak wygląda rewolucja paneli słonecznych?

Chińscy naukowcy właśnie opracowali CBC (coronene-Br2NDA), a więc organiczny kokryształ fototermiczny, osiągający sprawność konwersji światła w ciepło na poziomie 67,2%, czyli ponad trzykrotnie więcej w porównaniu do typowych paneli fotowoltaicznych, których sprawność w tej kwestii rzadko przekracza 20%. CBC może więc okazać się rewolucyjny nie tylko dla przemysłu solarnego, ale też dla elektroniki ubieralnej, czujników czy mobilnych źródeł zasilania. W warunkach laboratoryjnych nagrzał się do 86°C w kilka sekund pod wpływem światła bliskiej podczerwieni, a zmierzona sprawność konwersji fototermicznej wyniosła imponujące 67,2%, co czyni go jednym z najwydajniejszych znanych materiałów w swojej niszy. Jest to o tyle imponujące o tyle, że CBC jest przy tym stabilny termicznie i odporny na liczne cykle grzania i chłodzenia.

Czytaj też: Nowy as Amerykanów w walce z Chinami: baterie, recykling i 1,3 mln aut rocznie

W celu praktycznego przetestowania zastosowań swojego dzieła, badacze stworzyli tusz fototermiczny, w którym zatopili CBC w przezroczystej żywicy. Nałożony na generator termoelektryczny tusz podnosił temperaturę urządzenia do 70,3°C przy symulowanym nasłonecznieniu, generując napięcie 209 mV. To wynik o 375% wyższy niż w przypadku tego samego generatora bez powłoki CBC. Co więcej, badacze udowodnili, że CBC może być wykorzystywany do bezprzewodowej komunikacji optycznej. Za pomocą lasera przesyłali zakodowane sygnały, a to akurat otwiera drzwi do zastosowań w systemach szyfrowania czy komunikacji zdalnej.

Czytaj też: Fotowoltaiczny skandal w Polsce. Zasilamy domy niemieckimi śmieciami, a zapłacimy za nie podwójnie

Brzmi to wszystko fenomenalnie, ale pamiętajmy, że materiał CBC, choć spektakularny pod względem sprawności fototermicznej, nie jest zamiennikiem klasycznych paneli słonecznych w sensie bezpośredniej produkcji prądu. Można powiedzieć, że to technologia równoległa, a nie konkurencyjna, bo nie produkuje prądu bezpośrednio, a zamiast tego zamienia światło słoneczne w ciepło, a dopiero potem (np. przy użyciu generatora termoelektrycznego) to ciepło można wykorzystać do produkcji prądu. Tymczasem klasyczne ogniwa krzemowe (jak monokrystaliczne czy polikrystaliczne) bezpośrednio generują prąd z fotonów, bez potrzeby pośrednich etapów.

Innymi słowy, nowy materiał CBC nie ma na celu zastąpienia tradycyjnych ogniw krzemowych – to technologia o zupełnie innym zastosowaniu, która sprawdza się tam, gdzie klasyczna fotowoltaika przestaje być praktyczna. Dzięki swojej elastycznej i cienkowarstwowej formie CBC może być łatwo integrowany z niestandardowymi powierzchniami, a jego wyjątkowa odporność na ekstremalne warunki, w tym bardzo niskie temperatury, czyni go idealnym rozwiązaniem w środowiskach, w których panele słoneczne szybko tracą sprawność. Ponadto, w zastosowaniach off-grid, gdzie liczy się niezawodność, kompaktowe wymiary i energooszczędność, CBC może odegrać kluczową rolę, dostarczając energię tam, gdzie inne technologie zawodzą.

Czytaj też: Zamiast iść na śmietnik, połączyła lądy. Zużyte turbiny wiatrowe to nie problem?

CBC nie zrewolucjonizuje więc znanej nam fotowoltaiki na dachach domów, ale za to może otworzyć zupełnie nowy rozdział w zasilaniu lekkich, autonomicznych i inteligentnych urządzeń. To nie zamiennik paneli słonecznych, lecz raczej ich zaawansowane uzupełnienie, bo swoisty “nano-reaktor cieplny” stworzony do zadań specjalnych.