Ten metal jest niczym wykuty w Mordorze. Może przetrwać w najbardziej ekstremalnych temperaturach

Przedstawiciele POSTECH (Pohang University of Science and Technology) opracowali materiał, który wykazuje szereg imponujących możliwości z zakresu dostosowywania się do panujących warunków temperaturowych. Właśnie podzielili się informacjami na temat jego funkcjonowania.
Ten metal jest niczym wykuty w Mordorze. Może przetrwać w najbardziej ekstremalnych temperaturach

Określany mianem supermetalu, zachowuje swoją wytrzymałość i elastyczność zarówno w wyjątkowo niskich, jak i ekstremalnie wysokich temperaturach. Opracowany na bazie niklu, został poddany testom, które wykazały, że jest w stanie przetrwać przy temperaturach na poziomie wynoszących od -196 stopni Celsjusza do 600 stopni Celsjusza. To gigantyczny rozstrzał.

Czytaj też: Chińczycy mają materiał, z którego zrobią pojazdy przyszłości. Ten stop nie ma sobie równych

Z tego względu możemy sobie wyobrazić, że taki materiał sprawdzi się wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą nagłe i wyraźne zmiany temperatury. Mogą to być między innymi silniki rakietowe, układy wydechowe samochodów, turbiny elektrowni czy rurociągi. Artykuł, w którym znajdziemy szczegółowe informacje na temat tej interesującej koncepcji został zamieszczony w Materials Research Letters. 

Hyoung Seop Kim, który stanął na czele zespołu badawczego, uznaje taki materiał za klucz do przezwyciężenia obecnych ograniczeń stojących przed metalami. Szeroki zakres temperaturowy oznacza rzecz jasna znacznie dłuższą listę zastosowań. Jeśli zaś chodzi o podejście wdrożone przez autorów ostatnich badań, to mówi się o nowatorskim rozwiązaniu pozwalającym na tworzenie materiałów nowej generacji o spójnym zachowaniu mechanicznym bez względu na temperaturę. 

Metal opracowany przez naukowców z Korei Południowej zachowuje swoje właściwości w imponująco szerokim zakresie temperatur: od -196 do 600 stopni Celsjusza

To oczywiście nieczęsty widok, ponieważ zwykle metale tracą swoje pierwotne właściwości, gdy znajdą się w skrajnie chłodnym bądź gorącym środowisku. W tym przypadku tak się jednak nie stało. Autorzy nowych badań wskazują na niemal stałą wydajność mechaniczną w szerokim zakresie temperatur, będącą rzekomo pokłosiem wdrożenia nanocząsteczkowych osadów L1₂ równomiernie rozmieszczonych w materiale.

Czytaj też: Niezniszczalny pojazd z Rosji przeszedł ekstremalne testy w temperaturze minus 45 stopni

Południowokoreański stop jest odporny na odkształcenia, a jednocześnie wykazuje odporność na naprężenia. Nieprzypadkowo jego zachwycające właściwości zwróciły uwagę przedstawicieli kilku branż. Zastosowania mogłyby obejmować zarówno warunki panujące na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej. Przemysł kosmiczny, motoryzacyjny czy energetyczny to tylko niektóre z potencjalnie korzystających na ostatnich postępach.