Dotknij hologramu bez okularów VR. Hiszpańscy naukowcy pokazali coś niesamowitego

W XXI wieku jesteśmy już przyzwyczajeni do postępu technologicznego. Co roku producenci elektroniki z całego świata wypuszczają na rynek urządzenia, które potrafią zrobić więcej, niż te, które zaledwie kilkanaście miesięcy wcześniej wydawały się przełomowe. Nie zmienia to jednak faktu, że rzadko można zobaczyć coś, co na pierwszy rzut oka wydaje się być nie tylko nową technologią, ale przede wszystkim technologią rodem z filmów science fiction.
Dotknij hologramu bez okularów VR. Hiszpańscy naukowcy pokazali coś niesamowitego

Takie rozwiązanie zaprezentowali właśnie naukowcy z Public University of Navarra (UPNA). Podczas prezentacji badacze pokazali rewolucyjny trójwymiarowy wyświetlacz holograficzny umożliwiający dotykanie, a nawet manipulowanie wyświetlanymi obiektami za pomocą rąk.

Twórcami nowego sprzętu jest zespół kierowany przez dr Elodie Bouzbib z UPNA. W największym skrócie naukowcom udało się stworzyć wyświetlacz pozwalający na bezpośrednie interakcje z grafiką wyświetlaną w powietrzu bez użycia jakichkolwiek okularów wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj dalej: Spójrzcie na ten lewitujący, trójwymiarowy hologram królika. Wyjaśniamy, jak powstał

Jak tłumaczą twórcy, po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z prawdziwymi trójwymiarowymi obrazami, które unoszą się w przestrzeni i można je oglądać i obracać pod dowolnymi kątami. To właśnie ta interaktywność wyświetlanych holograficznie grafik stanowi o wyjątkowości tego projektu. Po raz pierwszy możemy nie tylko obserwować trójwymiarowe grafiki, ale możemy je przesuwać i obracać w dowolny sposób.

Należy tutaj przyznać, że kilku producentów oferuje już wyświetlacze wolumetryczne, które pozwalają na wyświetlanie całkiem trójwymiarowych obiektów, to ich rozwiązania jednak wciąż ograniczają się do wrażeń wizualnych. Wejście w interakcje z wyświetlaną w powietrzu grafiką, to zupełnie nowy poziom doświadczenia.

Czytaj także: Prezydent Ukrainy jako hologram. Imponujący pokaz możliwości technologii na wystąpieniu Zełenskiego

Tradycyjne dyfuzory wolumetryczne są sztywne i potencjalnie niebezpieczne, gdyby chciało się ich dotknąć. Dlatego też zespół dr Bouzbib zaprojektował elastyczny dyfuzor, który z jednej strony zachowuje jakość wyświetlanego obrazu, a z drugiej umożliwia bezpieczne manipulowanie nimi. Oczywiście nie było to takie proste. Najpierw konieczne było znalezienie odpowiedniego materiału elastycznego, a potem trzeba było sobie poradzić z korekcją obrazu w czasie rzeczywistym podczas odkształcania tego materiału.

Warto tutaj podkreślić, że już teraz, na bardzo wczesnym etapie rozwoju nowej technologii, naukowcy są przekonani o tym, że znajdzie ona wiele praktycznych zastosowań. Wystarczy tutaj wymienić chociażby wyświetlanie trójwymiarowych modeli części mechanicznych, które można obracać i poznawać z każdej strony. Takie wyświetlacze potencjalnie mogłyby wspomagać nauczanie na kierunkach technicznych lub też wzbogacić ofertę centrów edukacyjnych czy muzeów.

Kto wie, być może wyświetlacze tego typu sprawią, że z czasem wyświetlacze smartfonów, czy komputerów będą nam się wydawały przestarzałe, bowiem będziemy chcieli wszystko oglądać w 3D i prosto przed nami, bez żadnego ekranu.

Innowacyjny wyświetlacz został zrealizowany w ramach projektu InteVol.