Patch Tuesday dla Windows 11. Co naprawiono?

Minął drugi wtorek miesiąca, a więc Microsoft wypuszcza zbiorcze łatki do systemów Windows. Patch Tuesday w kwietniu 2025 roku obejmuje aż trzy edycje systemu Windows 11 – 24H2, 23H2 i 22H2. Sprawdzamy, co się zmienia po wprowadzeniu poprawek.
Windows 11
Windows 11

Aktualizacja Patch Tuesday dla edycji 24H2 jest dostarczana za pośrednictwem aktualizacji o nazwie KB5055523, natomiast aktualizacje 23H2 i 22H2 są dostarczane poprzez KB5055528. Po zastosowaniu aktualizacji będziesz mieć odpowiednio wersje kompilacji 26100.3775, 22631.5189 i 22621.5189.

Windows 11 załatany. Ale nie do końca

Ta aktualizacja rozwiązuje przede wszystkim problemy bezpieczeństwa systemu operacyjnego Windows. Obejmuje ulepszenia, które były częścią aktualizacji KB5053656 (wydanej 27 marca 2025 roku). Inne problemy rozwiązane przez aktualizację KB po jej zainstalowaniu to:

  • problem dotyczący rotacji hasła maszyny w ścieżce inicjalizacji klucza Identity Update Manager/Pre-Bootstrapping. Problem ten występował szczególnie, gdy używany był Kerberos i włączona była funkcja Credential Guard, co potencjalnie powodowało problemy z uwierzytelnianiem użytkownika. Funkcja Machine Accounts w Credential Guard , która jest zależna od rotacji hasła za pośrednictwem Kerberos, została również wyłączona, dopóki nie zostanie udostępniona trwała poprawka;
  • aktualizacja rozwiązuje problem dotyczący funkcji PcaUiArmUpdate, który powoduje nieoczekiwane zachowanie w określonych scenariuszach.
Windows 11

Czytaj też: Koniec z frustrującym menu Start w Windows 11. Microsoft szykuje zmiany

Łatka aktualizacje także komponenty AI odpowiedzialne za wyszukiwanie obrazów, ekstrakcję treści oraz analizę semantyczną. Poza tym zostaje wprowadzone także ulepszenie jakościowe do stosu obsługi, który jest komponentem instalującym aktualizacje systemu Windows. Aktualizacje stosu obsługi (SSU) zapewniają solidny i niezawodny stos obsługi, dzięki czemu urządzenia mogą odbierać i instalować aktualizacje firmy Microsoft. Aby dowiedzieć się więcej o SSU, zobacz Uproszczenie lokalnego wdrażania aktualizacji stosu obsługi.

A czego nie poprawiono? Znane problemy dotyczą:

  • Roblox – gracze korzystający z urządzeń Arm nie mogą pobrać i grać w Roblox ze sklepu Microsoft Store w systemie Windows;
  • Citrix – urządzenia, na których zainstalowano określone komponenty Citrix, mogą nie być w stanie ukończyć instalacji aktualizacji zabezpieczeń systemu Windows ze stycznia 2025 roku;
  • Windows Hello – dotyczy urządzeń z włączonymi określonymi funkcjami zabezpieczeń. niektórzy użytkownicy mogą nie być w stanie zalogować się do swoich usług Windows za pomocą rozpoznawania twarzy Windows Hello lub kodu PIN.