Samsung szykuje rewolucję w monitorach. Ceny mogą zaskoczyć wszystkich

QD-OLED to obiecująca technologia wyświetlania, która łączy najlepsze cechy OLED i kropek kwantowych, oferując potencjalnie lepszą jakość obrazu pod względem jasności, kolorów i kątów widzenia. Według ostatnich badań firmy TrendForce, zajmującej się badaniem rynku i doradztwem ten omawiany komponent będzie stanowić 73% dostaw monitorów OLED w 2025 roku, a to dzięki rozwijającej się technologii i nowym produktom. 
Samsung szykuje rewolucję w monitorach. Ceny mogą zaskoczyć wszystkich

TrendForce zauważa, że rynek telewizorów OLED jest ograniczony przez rosnącą popularność ultra-dużych wyświetlaczy LCD i konkurencyjność cenową podświetlenia Mini LED 

Firma TrendForce jest kluczowym dostawcą informacji rynkowych i analiz dla różnych branż technologicznych, pomagając przedsiębiorstwom zrozumieć trendy rynkowe, wahania cen i prognozy na przyszłość, co wspomaga ich strategiczne podejmowanie decyzji. Z ich najnowszych badań wynika, że trwające postępy w dziedzinie wyświetlaczy OLED napędzają wzrost dostaw monitorów QD-OLED.

Czytaj też: Samsung prezentuje pancerny duet do zadań specjalnych — Galaxy XCover7 Pro i Tab Active5 Pro 

Wprowadzenie na rynek nowych, 27-calowych monitorów o rozdzielczości UHD oraz QHD z wysoką częstotliwością odświeżania wynoszącą 500 Hz spotyka się ze znacznym zainteresowaniem. Produkty te, charakteryzujące się wysoką atrakcyjnością dla segmentu graczy oraz profesjonalistów, stanowią kluczowy czynnik stymulujący adopcję technologii QD-OLED w monitorach. Prognozy wskazują na wzrost wskaźnika penetracji QD-OLED w obrębie modeli 27-calowych z poziomu 32% w roku 2024 do 47% w roku 2025, co jest przypisywane rozszerzeniu portfolio produktowego oraz ciągłym udoskonaleniom w zakresie technologii.  

Czytaj też: Zaskakująca decyzja Google – wymagania systemu Android w górę 

A to dopiero początek, ponieważ raport TrendForce na temat kosztów paneli OLED wskazuje, że materiały emisyjne i folia QD stanowią największą część kosztów produkcji QD-OLED. Jednak proces atramentowy obecnie powoduje 20% marnotrawstwa atramentu na dyszę, dlatego nowo opracowane techniki recyklingu mogą odzyskać do 80% resztkowego atramentu, co może obniżyć koszty i poprawić wydajność materiałów w przyszłości.  

Czytaj też: Wyobraź sobie robota z koszmarów. Oni właśnie go zrobili 

Kolejnym powodem takiego wzrostu jest amortyzacja linii produkcyjnych QD-OLED firmy SDC (Samsung Display Company Limited), która ma się zakończyć w 2027 roku, co obniży koszty produkcji i zwiększy konkurencyjność oraz adopcję monitorów. Do tego czasu SDC planuje również wdrożyć nowe rozwiązanie materiału emisyjnego, aby rozwiązać problem wypalania się pikseli i wydłużyć żywotność paneli.  

Co oznacza to dla nas? Tańsze komponenty i większa konkurencyjność na rynku to tak naprawdę miód dla konsumenta, ponieważ giganci technologiczni są zmuszeni do obniżania cen i oferowania coraz przydatniejszych rozwiązań, aby nas zachęcić do zakupu.