“Wstrzyknęli” sztuczną inteligencję okrętom podwodnym. Wyniki powalają

Jak sztuczna inteligencja może zwiększyć potęgę okrętów podwodnych? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła właśnie firma Safran Electronics & Defense, która pochwaliła się swoim najnowszym dziełem na niedawnych targach.
Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe

Przełom w systemach obserwacyjnych okrętów podwodnych: sztuczna inteligencja od Safran już na pokładzie

Firma Safran Electronics & Defense zintegrowała autorskie algorytmy sztucznej inteligencji (SI) z masztami optoelektronicznymi okrętów podwodnych. Ten postęp znacząco zwiększa możliwości przetwarzania obrazu, umożliwiając skuteczniejsze wykrywanie, identyfikację i klasyfikację kontaktów. Wszystko dlatego, że takie maszty optoelektroniczne z dodatkiem SI oferują trzy kluczowe funkcjonalności:

  1. Poprawiają jakość obrazu z sensorów, zapewniając wyraźniejsze widzenie nawet w trudnych warunkach pogodowych
  2. Automatycznie wykrywają, śledzą i klasyfikują obiekty
  3. Wspierają precyzyjne pozycjonowanie okrętu, a to szczególnie przy głębokości peryskopowej, uzupełniając systemy nawigacji inercyjnej

Czytaj też: Polska i umowa za 22 miliardy dolarów, która zmienia oblicze europejskiej obronności

Dzięki temu maszt obserwacyjny staje się “pasywnym radarem”, dostarczającym pełnego obrazu wideo w różnych zakresach spektralnych – od światła widzialnego, przez podczerwień, po warunki słabego oświetlenia. Warto przy okazji wiedzieć, że podstawowe maszty optoelektroniczne Safran Electronics & Defense są obecnie wykorzystywane na wielu typach okrętów podwodnych, bo:

  • Francuskich okrętach podwodnych o napędzie jądrowym typu Barracuda
  • Holenderskich okrętach typu Orka
  • Francusko-hiszpańskich okrętach typu Scorpène
  • Szwedzkiego typu Gotland i Blekinge
  • Południowokoreańskich KSS-III Batch 1 i Batch 2

Czytaj też: Indie stworzyły broń ostatecznego odstraszania. Gaurav to nowy symbol potęgi

Chociaż sama integracja sztucznej inteligencji z systemami okrętów podwodnych oznacza spory postęp technologiczny, to budzi również pytania o zależność od automatyzacji w kluczowych operacjach obronnych. Kluczowe będzie zapewnienie niezawodności i cyberbezpieczeństwa algorytmów tego typu, aby całkowicie wykluczyć potencjalne luki i zagrożenia.