808-watowy moduł fotowoltaiczny już tu jest
Zaprezentowany przez Trina Solar moduł o powierzchni 3,1 m² został zbudowany z wykorzystaniem tandemowych ogniw perowskitowo-krzemowych o wymiarach 210 × 105 mm. Sama technologia tandemowa polega na połączeniu dwóch materiałów półprzewodnikowych, co pozwala na lepsze wykorzystanie spektrum światła słonecznego i zwiększenie sprawności konwersji energii. Potencjał w niej jest na tyle duży, że Trina Solar od ponad dekady inwestuje w rozwój tej technologii, współpracując z uniwersytetami i partnerami biznesowymi oraz składając setki wniosków patentowych w tym zakresie.
Czytaj też: Tesla ma nową konkurencję. Inlyte celuje w zdominowanie rynku akumulatorów

Jak widać, inwestycje się opłaciły, bo przed zaprezentowaniem tego nowego modułu chińska firma Trina Solar mogła pochwalić się najbardziej zaawansowaną serią TSM-NEG21C.20, której najmocniejszy panel osiąga 720 W mocy wyjściowej. Te panele, wykonane w technologii n-type TOPCon, charakteryzują się sprawnością do 23,2% i są dostępne wyłącznie w wersji dwustronnej (bifacialnej). Musimy jednak pamiętać, że mimo obiecujących wyników technologia perowskitowa wciąż stoi przed wyzwaniami związanymi z długoterminową stabilnością i degradacją materiału. Trina Solar nie opublikowała jeszcze szczegółowych danych na temat trwałości nowego modułu ani potencjalnego spadku sprawności w czasie. Ponadto firma nie podała dokładnej informacji o planowanej dacie wprowadzenia produktu na rynek.
Czytaj też: Rekordowe dofinansowania ruszyły. Musimy się jednak śpieszyć
Samo opracowanie modułu fotowoltaicznego o mocy ponad 800 W przez Trina Solar stanowi istotny postęp w technologii fotowoltaicznej. Jednak przed jej pełnym wdrożeniem na rynek konieczne będzie rozwiązanie kwestii związanych z trwałością i stabilnością nowych materiałów, bo sukces w tym obszarze może znacząco wpłynąć na przyszłość energetyki słonecznej, czyniąc ją bardziej efektywną i dostępną na szeroką skalę.